İş Hayatında Bedelli Askerlik İzni: Bedelli Askerlik Neden Tercih Edilir?

bedelli askerlik izni neden tercih edilir

İş Hayatında Bedelli Askerlik İzni: Bedelli Askerlik Neden Tercih Edilir?

Birçok erkek için zorlu görev olarak görülen askerlik için günümüzde çok fazla tercih edilen bedelli askerlik sistemi gündemdedir. Peki bedelli askerlik nedir ve bedelli askerlik neden tercih edilir? Bedelli askerlik tercihinin sebepleri kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir.

Bedelli askerlik sistemine başvurabilmek için belli şartlar vardır. Bu şartların en önemlisi belirli bir yaşın üzerinde olmaktır. Şartları taşıyan ve bedelli askerlik yapabilmek için gerekli olan ücreti yatırdığı takdirde bedelli askerlik başvurusunda bulunabilir.

Bedelli askerlik, normal askerlik sisteminin yalnızca acemi birlik kısmını kapsayan bölümdür. Yani bedelli askerlik 21 gün sürer ve birey bu 21 günün sonunda askerliğini tamamlar ve terhis belgesini alır. Bedelli askerliğin tercih edilmesinin sebeplerini şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Ekonomik Rahatlık: Normal askerlik 6 ay süre ile yapılır. Bireyin askere gitmeden önce mevcut işini bırakması gerekir ve askerliğini tamamladıktan sonra yeni bir iş arayışına girer. Güncel işini kaybetmek istemeyen ve geliri standartların üzerinde olan çoğu kişi, yeni iş arayışı gibi stresli süreçleri yaşamak istemediği için bedelli askerliği tercih eder ve günceldeki işi ile çalışma hayatına devam eder.
  • Zaman Tasarrufu: Günümüzde geleneksel askerlik süresi 6 aydır. Bedelli askerlik hizmeti 21 gün olması sebebiyle askerlik süresini büyük ölçüde kısaltır. Arada tasarrufu olan 5.5 aylık gibi bir süreçte birey hem kariyer hem de eğitim açısından kendisini önemli ölçüde geliştirme imkanı sağlayabilir.
  • Aile ve Sosyal İlişki: Bedelli askerliğin kısa süreli oluşu sayesinde aile ilişkileri de korunabilir. Özellikle evli veya çocuklu bireyler tarafından çok sık tercih edilir. Bu sistemde bireyin ailesinden ayrı geçireceği vakit çok daha az olması sebebiyle aile bağları korunur.
  • Kariyer: Bedelli askerlik geleneksel askerliğe oranla çok kısa sürede terhis edilmesi sebebiyle iş hayatınızı da sekteye uğratmaz. 21 gün boyunca işten izin almanız sizin işten çıkarılmanıza sebebiyet vermez ve bedelli askerlik dönüşünde yeni bir iş arayışına girmek mecburiyetinde olmazsınız. Yani bedelli askerliği tercih etmek kariyerinizin gelişimini engellemez veya durdurmaz. Aksine bu sistem kariyerinizi aynı doğrultuda devam etmeniz için bir avantajdır.
  • Kişisel Gelişim: Geleneksel askerlik kişisel gelişim hususunda bireye birçok katkı sağlar. Askeri disiplin, sorumluluk bilinci, liderlik bilinci, işbirliği bu katkılardan bazılarıdır. Ancak bu askeri eğitimler bedelli askerlik sürecinde de 21 gün süre gibi kısa bir zaman diliminde bireye verilebilir. Yani birey geleneksel askerliğe oranla bedelli askerlik sisteminde kısa sürede aynı disiplin ve bilgilere sahip olur.

Günümüzde yukarıda belirtilen sebeplerle birçok birey bedelli askerliği tercih etmektedir. Çok fazlasıyla tercih edilen bu sistem, şartları taşıyan bireyler için büyük avantajdır. Yukarıda belirtildiği gibi bedelli askerlik kısa bir süredir ve iş hayatında birey bedelli askerlik iznine ayrılabilir. Peki iş hayatında bedelli askerlik izni var mıdır?

askerlikk

İş Hayatında Bedelli Askerlik İzni

askerlikGünümüzde birçok kişi tarafından tercih edilen ve askerlik süresini 6 aydan 21 güne düşüren sisteme, bedelli askerlik hizmeti adı verilir. Mevcut işini kaybetmek istemeyenler için bedelli askerlik tek çıkış kapısı haline gelmiştir. Peki iş hayatında bedelli askerlik izni tanımı var mıdır ya da bedelli askerlik izni nasıl olur?

Gereken yaş şartını taşıyan bireyler, güncel işlerini kaybetmemek ve kariyerine ara vermemek adına bedelli askerlik başvurusunda bulunurlar. Başvuruları onaylandıktan sonra gerekli ödeme miktarını da yaptıktan sonra geriye yalnızca kişinin askere teslim tarihi ve yerini beklemesi gereklidir.

Tüm bunlar belli olduktan sonra bireyin bedelli askerlik için çalıştığı işyerinden izin alması gereklidir. Ancak iş hayatında tanımlanmış izinlerde bedelli askerlik izni tanımı mevcut değildir. Bu sebeple kişinin minimum zararla kurtulabileceği bir yol vardır.

Kişi, bedelli askerlik döneminde o yıl içerisinde var olan yıllık iznini kullanmamışsa, firmada çalıştığı süreye bağlı olarak minimum 14 gün maksimum 21 gün olarak tanımlı izin günleri bulunur. Birey bulunduğu firmada 5 yıldan fazla süredir çalışıyorsa bedelli askerlik süreci boyunca yıllık izin hakkını kullanır ve herhangi bir kayıp yaşamaz. Ancak 5 yıldan az süredir aynı firmada çalışıyorsa bireyin yıl içerisinde 14 gün izin hakkı vardır. Kişi 14 gün süren yıllık iznini kullandıktan sonra ekstra 1 hafta süreli de ücretsiz izne ayrılarak bedelli askerlik sürecini tamamlayabilir.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?