Askere Gitmeden Önce Korona Testi Nerede ve Nasıl Yapılır?

askere gitmeden once korona testi

Yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle ülkemizde her alanda olduğu gibi askerlik için de alımlar durduruldu. Normalleşme süreciyle birlikte askerlik alanında da terhis ve alım işlemleri yeniden başladı. Ancak yeni dönemde askerlik için bazı şartlar değişti. Askere alınan kişiler için askere gitmeden önce koronavirüs testi yapılması gerekiyor. Bu testin yapılma süreci hakkında sizlere detaylı olarak bilgi vereceğiz.

Askere gidecek olan adayların askerlik sevk belgesi alabilmesi için de koronavirüs testi yaptırması gerekiyor.  Ayrıca belirlenen tarihlerde koronavirüs anketinin doldurularak sürecin aday tarafından yönetilmesi gerekiyor. Bu süreci tamamlamadan hiçbir şekilde askere alım işlemlerinizin yapılmayacağını da belirtmiş olalım.

askerlik korona testi nasil yapilir

Askere Gitmeden Önce Korona Testi Nasıl Yapılır?

Milli Savunma Bakanlığı askere gitmeden önce korona testi ile ilgili süreci paylaştı. Askere gidecek olan adaylar sevk tarihlerinden 4 gün önce  açılan sistem üzerinden Covid-19 anketini doldurmalıdır. Anketi doldurduktan sonra Covid-19 testi için sistem sizi belli bir sağlık kuruluşuna yönlendiriyor.  Burada yapılan testte sonuca göre askerlik alım işlemleri onaylanır ya da askere alım işlemini ertelenebilir.

Size belirtilen tarihte Korona testi olacağınız sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekiyor. Burada yapılan test sonrasında sonuçları e-devlet sistemi üzerinden takip edebilirsiniz.  Covid testinde pozitif olanlar için askere alım işlemleri durdurulur. Gerekli tedavi süreci sonrasında askere alım işlemleri yeniden başlayacaktır.

askerlik korona testi

Askere Gitmeden Önce Korona Testi Nerede Yapılır?

Askere alım işlemlerinde Covid-19 testi yapacak kurumlar Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilir. Asker adayları e-devlet üzerinden Koronavirüs anketini doldurduktan sonra görevlendirilen sağlık kuruluşlarına test için yönlendirilir. Bu yönlendirme dışında askerlik için Korona testi yaptıramazsınız. Yönlendirildiğiniz sağlık kuruluşunda yaptırdığınız testin sonucuna göre askere alınma durumunuz şekillenir.

Test sonrasında hastalık tanısı ya da şüphesi olmayan kişiler e-devlet üzerinden sevk belgesini kolayca alabilirsiniz.  Askerler sevk belgelerini aldıktan sonra da devlet kurumları tarafından belirlenen tüm salgın tedbirlerine uymakla yükümlüdür. Ayrıca bu süreçte asker eğlencesi ve uğurlama gibi faaliyetlere de izinler kapsamında dikkat etmek gerekiyor.

askerlik korona testi nerede nasil yapilir

Korona Testi Yaptırmadan Askere Gidilir mi?

Pandemi sürecinde en önemli kurumlardan olan Türk Silahlı Kuvvetleri bu konuda en sıkı devlet kurumlarından biri. Belirlenen sağlık kuruluşunda test yaptırmayan adayların asker sevk işlemleri yapılmayacak. Bu kişiler direkt olarak bakaya olarak değerlendirilecek. Bu yüzden askere gidebilmek için sizden istenen testleri belirlenen prosedüre göre mutlaka yaptırmanız gerekiyor.

Covid-19 salgını sürecinde bulaşma riskine karşı asker adayları çok dikkatli olmalıdır. Bu yüzden Milli Savunma Bakanlığı bulaşma riskini kaldırmak ve temas düzeyini minimuma indirebilmek için sevk süreciyle ilgili tüm işlemleri e-devlet üzerinden yürütmektedir. Zorunlu durumlar dışında askerlik şubelerinde hiçbir işlem yapılmıyor. Askere gitmeden Korona anketini doldurarak yönlendirildiğiniz sağlık kuruluşunda mutlaka testinizi yaptırmalısınız.

 

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?