Yeni Askerlik Sisteminde Bedelli ve Erler İçin İzin Kaç Gün?

askerlik izin sureleri kac gun

Yeni askerlik sistemi artık uygulanmaya başladı. Birçok soruyu da içinde barındıran yeni askerlik sisteminde, en çok merak edilen soruların başında “Yeni askerlik sisteminde izin kaç gün?” sorusu geliyor. Yeni yasa kapsamında er ve erbaşlarda askerlik süresi 6 ay, yedek subaylar için de askerlik süresi de 12 ay olarak belirlendi. Ayrıca kalıcı hale getirilen bedelli askerlik de 1 ay süreyle yapılacak.

Öncelikle bedelli askerlik yapacaklar için izin hakları olmadığını belirtelim. Bedelli askerlikte zorunlu haller dışında askerlerin izin hakkı bulunmaz. Ancak yeni askerlik sisteminde er ve erbaşlar adına izin süresi merak ediliyor.

Askerlik Hizmeti Sırasında İzin Hakkı Kaç Gündür?

Yeni askerlik sisteminde er ve erbaş, yedek subay ve bedelli askerlik olmak üzere üç farklı askerlik türü vardır. Bu üç askerlik türü için de izin hakları farklı uygulanmaktadır. İlgili kanunda er ve erbaşlar için her ay 1 gün izin verilir. Şimdi askerlik sırasında izin hakkının kaç gün olacağına detaylı olarak bakalım;

Er ve Erbaşların İzin Hakkı Kaç Gün?

Er ve erbaşlara askerlik süresi boyunca her ay için bir gün izin hakkı verilmektedir. Yeni askerlik sisteminde er ve erbaşların askerlik süresi 6 ay olduğu için her aya bir izin günü verildiğini düşünürsek er ve erbaşların izin hakkı 6 gündür.

bedelli asker izin suresi

Yedek Subayların İzin Hakkı Kaç Gün?

Yedek subay olarak askerlik yapanlar için 926 Sayılı Kanunda yer alan süreler kapsamında oranlanarak izin süreleri belirlenir. Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan subay ve astsubayların her yıl 30 gün yıllık planlı şekilde izin kullanma hakkı bulunur. Bu izin süresine yol dahil edilmemektedir. Ayrıca yedek subayların kısa süreli mazeretleri için de 15 güne kadar yıllık mazeret izinleri vardır.

Yukarıdan yola çıkarak yedek subay olarak 12 ay askerlik yapacak kişilerin toplam olarak yol izinleri dışında 30 gün izin hakkı vardır. Bu süreçte yedek subaylar izinlerini kullanmazsa askerden 1 ay erken terhis olabilirler. İzin haklarının planlı olması gerekiyor.

Bedelli Askerlikte İzin Hakkı Kaç Gün?

7179 Sayılı Kanun bedelli askerlik yapacakların izin hakkı hakkında gerekli düzenlemelere sahiptir. Bedelli olarak askerlik yapanlar için zorunlu temel askerlik eğitimi vardır. Bu eğitim sonrasında terhis olduğu için bedelli askerlik yapanlara izin hakkı yoktur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi 30 günlük askerlik süresinde bedelliler için izin uygulanmaz.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Yeni Askerlik Sisteminde Bedelli ve Erler İçin İzin Kaç Gün?” yazısında bir düşünce

  1. Hüseyin avatarı
    Hüseyin diyor ki:

    Şuan askerdeyim ve şafak 25 acemi birliğinde hastalandım ve 4 gün rapor almıştım dizlerimde yaşadığım sorundan dolayı heyet raporu alsam 10 gün kadar askerliğimden düşer mi bilgi verirseniz sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?