Askerde Namaz Kılmak Yasak Mı?

askerde namaz

Namaz dinimizde büyük bir yere sahip olan temel ibadetlerden birisidir. Bu ibadetleri askerlik görevini yaparken yürütmek son derece mümkündür. Namaz kılmak isteyen bireyler kendi birliklerinde ibadetlerini rahat ve konforlu bir şeklide yapabilmektedirler.

Ülkemiz İslam dinine büyük bir özen göstererek büyük bir kitle tarafından benimsenmiştir. Bu yüzden ülkemizde gerek resmi kurum gerekse diğer alanlarda ibadetin yasaklanması, bireylerin ibadet yapma hakkının elinden alınması ya da zora sokulması gibi bir durum asla söz konusu olmamaktadır. Bu yüzden düzenli olarak ibadet yapan bireyler askerlik şartlarında da eğitim ve benzeri parkurlar dışında rahat şekilde ibadetlerini yapabileceklerdir. Askerde namaz kılmak ve ibadet yapmak son derece normal olarak karşılanmaktadır.

Peki Askeriyede Namaz Kılmak Mümkün mü?

Askerlik yaparken namaz kılmanın bir sakıncası yoktur. Ancak bazı durumlarda askerlik yaparken namaz kılmak istediğinizde eğitim ile çakışmakta aynı zamana denk gelmektedir. Bu gibi durumlarda asker ben namaz kılacağım deyip eğitimi bırakıp gidemez.

askerde namaz kilmak

Askerin namaz kılabilmesi için o an bir işinin olmaması gerekmektedir.  Askerde namaz kılmak isteyen kişiler mescitlerde rahat bir şekilde ibadetlerini yapabilir, Cuma namazlarını kılabilir. Öğle namazı genellikle öğle aralarına denk geldiği için askerler bu sürede öğle yemeğinin ardından hızlı bir şekilde öğlen namazlarını saatinde kılabilmektedirler. Bu yüzden öğlen namazları kaçırılmadan tam zamanında kılınabilir.

İkindi namazlarında genellikle askerler eğitim parkurunda olabilir. Bu gibi durumlarda eğitimi bırakarak namaz kılmak mümkün olmaz, bu yüzden bu namazların kazasını yapmak daha doğru bir karar olabilir.  Askerler sabah namazını, öğlen namazını ve akşam namazlarını saatinde kılabilir. Çünkü bu saatlerde askerler istirahatte ya da yemekte olmaktadır.

Bu yüzden ibadet yapan bireyler yemek saatlerinden feragat ederek kolay şekilde ibadetlerini yapabilir. Yemek saatlerini tutarlı kullanmak size ekstradan zaman kazandıracağı için ibadet yapma şansınızı ortaya çıkarır. Özetle asker namaz kılmak serbesttir.

Sizler de askerlik sürecinde yaşadığınız bu gibi durumları anlatmak ve web sitemizi ziyaret eden kullanıcılarla paylaşmak istiyorsanız aşağıda yer alan yorum alanından yorumlarınızı ekleyerek katkıda bulunarak anında cevap alabilirsiniz.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?