Askere Gitmeden Okuyun: İlk Gün Yaşanacaklar

askerde ilk gun yasananlar

Türkiye ve birçok ülkede askerlik belli bir yaşa gelmiş her erkek için zorunlu hizmet olarak uygulanıyor. Sivil hayattan çok daha farklı bir atmosfer olduğu için vatani görevini yapmak üzere orada bulunan birçok asker ilk gün oldukça zorlanır. Hayatında bir şeylerin değiştiğini anlar ve bir dönüm noktası olarak görür askerliği. Sivil hayattaki rahatlık ve bazıları için sorumsuzluk artık yoktur. Kendileri ile oldukça sert bir biçimde emirler vererek konuşan bir komutanları vardır. Bazen anlamsız da gelse askerlikte emir demiri keser ve çok sorgulanmamalı, derhal uygulanmalıdır. İlk gün neler yapıldığını anlatmaya çalışalım.

Vatani görevini yapma arzusu ve heyecanıyla memleketten otobüse binilir, sabah erken saatte birliğin bulunduğu şehre gelinir. Genellikle güzel bir yemek yenilip birliğe gidilir. Zaten yanımızda bulundurduğumuz bir takım belgeler nizamiyede gösterilir. Artık askeri bölgeye girmişizdir. Meraklı gözlerle etrafı incelerken bir asker gelir ve bizi yönlendirir. Duruma göre kamuflajlar alınır, koğuşlara yerleşilir ve çevreyi tanımaya başlanılır. Acemi erler birbirlerini de tanımaya başlarlar ve muhtemelen yıllarca sürecek dostluk ile nesilden nesle anlatılacak anılar burada başlar.

askerde saka

İlk gün genellikle zor geçer. Alışık olunmayan bir ortamdır ve genellikle de özellikle acemilikte daha sert muameleye maruz kalınır. İlk gün isim, soy isim ve memleketin söylenmesine dayanan, ‘tekmil’ olarak bilinen söz öbeği tekrarlanır. İlk defa bu kadar çok kendi adınızı söylediğiniz için bir süre sonra can sıkıcı bir hale gelebilir ancak zaman geçtikçe buna da alışacağınızı unutmamalısınız.

Ayrıca askerde genellikle ilk gece de oldukça zor geçer. Ortalama 15-20 kişiden oluşan koğuşlarda tanımadığınız çeşit çeşit insanla birlikte, belki de daha önce hiç uyumadığınız bir saatte uyumaya çalışırsınız. Olsun, buna da alışırsınız.

Askere yeni gidecek ve neyle karşılaşacağını bilmediği için bu satırları okuyanlara birkaç da küçük tavsiye verebiliriz. Herkesin çevresinde mutlaka askerliğini yapmış ve bunu yıllarca anlatmış onlarca kişi vardır. Onların anlattıklarını düşünün. Birçoğu abartılı olsa da askerlik esasen insanı yetiştiren, belli bir disipline sokan, belki de kendini tanımasını sağlayan bir ortama sahiptir. İlk gün farklı bir atmosferi solumanın da verdiği heyecanla zorluklar yaşanması gayet normal. Ancak çok kısa sürede askerliğe ve asker arkadaşlarınıza alışacağınızı; unutulmayacak anıların temelini atacağınızı unutmayın. Belki de hiç tatmadığınız ve bir daha da hiç tadamayacağınız farklı kültürlerden onlarca insanla bir arada yaşama fırsatının farkına varın. Bunları bilin, askere öyle gidin!

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?