Sevk Tarihi ve Teslim Tarihi Arasındaki Fark Nedir?

Sevk Tarihi ve Teslim Tarihi Arasındaki Fark Nedir

Askerlik çağı gelen ve askere gideceğine dair başvurularda bulunan genç erkeklerin; birtakım prosedürlere dayalı olarak hareket etmesi gerekmektedir. Askerlik yapacak olan kişilerin bu prosedürleri tamamlamaları sonrasında görevlendirilecekleri birliklerine giderek teslim olmaları gerekecektir.

20 yaşında olan her genç Türk erkek vatandaşının gerçekleştirmesi gereken bu eylem sonrasında askerlik görevlerini icra etmeleri söz konusu olabilecektir. Tüm gençlerin yükümlülükleri arasında yer alan askerlik durumu; belli bir süre içerisinde tamamlanacaktır. Ancak herhangi bir seferberlik ilanı söz konusu olduğunda da yeniden askerlik hizmeti vermek adına orduya çağrılmaları durumu gündeme gelebilmektedir.

Askeri Sevk Tarihi Nedir?

bedelli asker celp

Askerliğini yapmak adına uygun çağa gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yoklama celbi geldikten sonra askeri süreçleri başlayacaktır. Bu süreçleri tamamlayan kişilerin sevk tarihleri ve katılım sağlayacakları birlikler de belli olacaktır. Askerlik yapmak adına gerekli başvuruları gerçekleştiren kişilerin, acemi birliklerine teslim olmaları adına ortaya çıkan tarih; sevk tarihi olarak bilinmektedir. Askerlerin bu belirtilen tarihe kadar birliklerine gitmeleri gerekmektedir. Son derecede dikkate alınacak olan bu durumun aksatılmaması ve geciktirilmemesi dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Askerlik yapacak olan kişilere gelen belgelerde sevk tarihi yerine muhtemel sevk tarihi olarak geçen bir terim kullanılmışsa da; askerlik konusunda kesin bir tarihin ortaya çıkmadığı anlamına gelmektedir. Bu tip durumlar da genel olarak asker adaylarının belgelerinde görülen eksikliklerden dolayı kaynaklanmaktadır. Askere gidecek olanların en kısa süre içerisinde bulundukları noktalardaki askerlik şubelerine giderek; gerekli eksiklikleri tamamlamaları gerekmektedir. Böylelikle de en kısa süre içerisinde vatani görevlerine başlamaları durumu ortaya çıkabilecektir.

Askeri Teslim Tarihi Nedir?

Sevk tarihi hakkında gerekli bilgiler askerlik şubesi tarafından gönderilen celbin içerisinde belirtilmektedir. 2Askeri birliğine teslim tarihinin mesai saati bitimine kadar teslim olmayan kişiler kaçak konumunda değerlendirilmektedir. Bu süre zarfında da asker kaçağı olarak değerlendirilecek olan kişilerin hakkında tutanak hazırlanacaktır. Yakalanmaları halinde de kaçak kaldıkları süre de askerlik günlerine eklenecektir.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?