Samsun 15. Piyade Er Eğitim Tugayı Hakkında Bilgi: Ulaşım ve Tecrübeler

samsun 15egitim rugayi bedelli askerlik yorum

Türkiye’deki tek ISO 9001 belgeli kışla olan 15. Piyade Er Eğitim Tugayı, Samsun il merkezinde bulunmaktadır. Birlik, Yarbay Şefik Avni Özüdoğru kışlasında konuşlanmıştır. Birlik aynı zamanda tek çavuş eğitim talimgâh taburudur. Bu nedenle her celp döneminde binlerce asker birliğe giriş yapar.

Kayıt kabul esnasında askerliğiniz süresince ihtiyacınız olacak tüm malzemeler verilmektedir. Verilen kıyafetler ve ayakkabılar denenmeli ve bedeninize ve ayak numaranıza göre değişim yapılmaktadır. Kayıt kabul hafta sonu da olmak üzere her gün çalışmaktadır.

Oldukça büyük bir kışla olan 15. Piyade Tugayı içerisinde çeşitli bankaların ATM’leri bulunmaktadır. Banka ile ilgili işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra yine kışla içinde posta işlemlerinde kullanılmak üzere PTT de bulunmaktadır. Er ve erbaşların aileleri ile görüşmeleri için de birçok ankesörlü telefon bulunmaktadır.

samsun askerlik 15egitim tugayi esentepe atm adres

Kışla içerisinde er ve erbaşların dinlenme zamanlarında vakit geçirebilecekleri gazinolar, gerekli emniyet tedbirleri alınmış internet bilgisayarları ve askerlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri yeterli sayıda kantin mevcuttur.

Askerlerin herhangi bir sağlık sorununda başvurabilecekleri 1. basamak sağlık merkezleri de bulunmaktadır. Bu alanlarda tedavi ve bilgilendirme faaliyetleri icra edilmektedir. Askerlerin her türlü sorunlarında konuşabilecekleri ve destek alabilecekleri rehberlik ve danışma merkezleri bulunmaktadır.

Askerlerin ziyaretçileri ile rahatlıkla görüşebilmeleri için hafta içi her saat, hafta sonları ise havanın durumuna bağlı olarak belirli saatlerde nizamiye karakolunda görüşme yerleri vardır.

Askerlerin spor yapmaları için 2 adet çim futbol sahası, pentatlon parkuru, basketbol ve voleybol sahaları mevcuttur. Ayrıca kışla içerisinde bir de sinema salonu bulunmaktadır.

Samsun’un Havası Nasıldır?

Karadeniz Bölgesinin en güzel illerinden biri olan Samsun’da tipik Karadeniz iklimi hüküm sürmektedir. Ilıman bir iklimi olan Samsun’da sıcaklıklar 0 derecenin altına çok nadir düşmektedir. Sıcaklıklar kış aylarında ortalama -8 ile 1 derece arasında seyretmekte iken yaz aylarında ise ortalama 39 derece sıcaklığa kadar yükselmektedir. Bol yağış alan ilimiz genellikle ılıman bir havaya sahiptir ve bol yeşillikli bir ilimizdir.

samsun hava nasil askerlik

Samsun’da iklim deniz kenarı ile iç kesimlerde farklılıklar göstermektedir. Sahil bölgesinde tipik Akdeniz iklimi hüküm sürerken, daha iç kesimlerde yüksek dağların etkisi ile karasal iklim hâkimdir. Yaz aylarının çok sıcak geçmesinden dolayı oldukça nemli bir hava hâkimdir. Kış aylarında bol yağışlı ve az soğuk geçmektedir. Yağışlar kıyı kesimlerinde yağmur şeklinde olurken, daha iç kesimlerde daha sert geçen kış aylarında karla örtülü gün sayısı daha fazladır

15. Piyade Er Eğitim Tugayı’na Girmeden Önce Yapmanız Gerekenler

Kayıt kabul merkezi Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günlerinde de açık olduğundan hangi tarihte ve saatte gidilirse gidilsin işlemleriniz yapılmaktadır. Bu nedenle askerlik şubesi tarafından verilen sevk belgesinde yazan teslim tarihini dikkate alarak, hafta sonuna dahi gelse birliğinize gidip teslim olmalısınız. Teslim tarihinden sonra teslim olanlar terhislerinde de o kadar geç terhis olurlar.

Kayıt kabul merkezine mümkün olduğu kadar mesai saatleri içinde en geç 17.00’ye kadar teslim olmanız sizin yararınıza olacaktır. Ne kadar erken teslim olursanız işlemleriniz erkenden biter ve istihkaklarınızı biran önce alarak birliğinize giriş yapmış olursunuz. Bu sayede akşam yemeğine yetişmiş olur ve aç kalmazsınız. Hatta ertesi sabah erken kalkılacağı düşünüldüğünde erken yatarak sabaha daha zinde uyanabilirsiniz.

Piyade Er Eğitim Tugayı’na Nasıl Gidilir?

Piyade Er Eğitim Tugayı’na farklı illerden farklı yollarla ulaşılabilmektedir. Özel aracınız yoksa karayolu, demiryolu ve havayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

  • Karayolu ile ulaşım; Samsun’a hemen tüm illerden karayolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Sefer olmayan illerden ise en yakın ile gelerek buradan ulaşım sağlayabilirsiniz. Otogara indikten sonra belediye otobüsleri ve ticari taksiler ile birliğe ulaşım sağlayabilirsiniz.
  • Demiryolu ile ulaşım; Sivas- Samsun ve Samsun- Amasya güzergâhı üzerinden demiryolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Bu güzergâhlarda bulunuyorsanız bu tercihi kullanabilirsiniz.
  • Havayolu ile ulaşım; Samsun havaalanının merkeze uzaklığı 19 kilometredir. Havaalanından HAVAŞ servislerle şehir merkezine gelebilir ve buradan da belediye otobüsleri veya ticari taksilerle kışlaya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Birlikte Askerlik Yapanları Neler Bekliyor?

samsun bedelli askerlik tecrubeleriBeş yıldızlı otel kıvamında bir birlik olarak ön plana çıkıyor. Yemekleri özel bir şirket tarafından veriliyor ve oldukça lezzetli yemekleri var. Yemeklerini yiyemiyorsanız kışla içerisinde pideci ve dönerci mevcut ve fiyatları oldukça uygun.

Kışlada çok sayıda kantin var ve aradığınız her şeyi bulabiliyorsunuz. Biraz sıra beklemeniz gerekiyor. Bununla birlikte büyük kamelyalar altında dev ekran televizyonlar bulunmaktadır. Rütbelilerin çok fazla askerlere kötü davranmadığı, ağabey kardeş gibi davrandığı güzel bir birlik. Kış aylarında sürekli yağış alan bir yer olduğu için sabah içtimasına temiz ve boyalı botlarla çıkmak gerektiği için oldukça zorlanıldığı anlar olmaktadır.

Sabahları erken kalkabilirseniz her sabah duş alma imkânınız var. Ancak, belirli saatten sonra banyo yapma imkânınız yok. Bununla birlikte haftada en az iki gün banyo gününüz vardır.

BONUS: Samsun’da askerlik yapmadan önce mutlaka okuyun.

Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Samsun, tarihin her döneminde oldukça önemli bir yere sahip olmuştur. Samsun, Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Bandırma vapuru ile kente gelişinin ardından milli mücadelenin kıvılcımının ateşlendiği yer olma özelliği de taşımaktadır. Türkiye’nin en büyük sulak alanlarından biri olan Kızılırmak Deltası ile de turizme çeşitlilik sunmuştur.

Kent merkezinde kurulmuş olan 15. Piyade Er Eğitim Tugayı her celp döneminde 5000 askere ev sahipliği yapmakta ve askerlerin çarşıya çıkması ile de ilde esnafın geçimi askerlerden sağlanmaktadır.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?