Kadınlar Asker Olabilir Mi? Kadın Asker Olmak İçin Neler Gerekli?

Kadınlar Asker Olabilir Mi? Kadın Asker Olmak İçin Neler Gerekli?

Kadınlar asker olabilir mi kariyerine bu şekilde yön vermek isteyen pek çok kadın tarafından merak edilmektedir. Askerlik, genel algının aksine yalnızca erkeklerin icra ettiği bir meslek grubu değildir. Ülkemiz de dahil dünyanın birçok bölgesinde başarılı kadın askerlerin varlığına tanık olunmaktadır. Belirli kriterlerin karşılanması halinde, uygun şartlara sahip her kadın askerlik yapabilir. Ülkemizin tarihinde olduğu gibi günümüzde de, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde birçok kadın görev almaktadır. Peki, Kadınlar Asker Olabilir Mi? Kadın Asker Olmak İçin Neler Gerekli?

Kadınlar Asker Olabilir Mi?

Kadın veya erkek olmaksızın askerlik yapabilmek için belirli kriterlere uyum sağlanması gerekmektedir. Dolayısıyla kadın asker olma şartları bilinmesi gereken önemli bir konudur. Bu kriterlere uyum sağlanmadığı takdirde, adayların başvuruları reddedilir ve uygun şartların karşılanması halinde tekrar değerlendirilir:

 • Adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir.
 • Üniversitelerin lisans veya meslek yüksekokulu bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir.
 • Kadın adayların 27 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. 27 yaşın altındaki kadın adayların başvuruları değerlendirmeye alınmaz.
 • Alt yaş sınırı 27 iken, üst yaş sınırı daha düşüktür. Ancak lisans üstü eğitim alan adaylar için 32 yaşına kadar yaş esnekliği sağlanabilmektedir.
 • Astsubaylık başvurusu için adayların 15 yaşından küçük olmamaları gerekmektedir.
 • Adayların adli sicil kayıtlarının temiz olması gerekmektedir. Evli adayların eşlerinin de adli sicil kaydının olmaması gerekmektedir.
 • Hiçbir siyasi partiye üye olunmamış veya bağlantı bulunmamalıdır.

Ayrıca Sağlık raporu alınmalı ve bu raporda herhangi bir sağlık sorununun bulunmadığı ve askerlik için uygun olduğu belirtilmelidir. Kadınlar için askerlik şartları genel olarak böyle olsa da ayrıca incelenmesi önerilir.

Kadınlar Asker Olabilir Mi? Kadın Asker Olmak İçin Neler Gerekli?
Kadınlar Asker Olabilir Mi? Kadın Asker Olmak İçin Neler Gerekli?

Kadın Asker Olmak İçin Fiziki Şartlar Neler?

Kadın veya erkek olmaksızın askerlik için belirli fiziki koşulların sağlanması gerekmektedir. Kadınlar için beklenen fiziki şartlar şu şekildedir:

 • Vücutta dövme ve jilet gibi izlerin bulunmaması beklenir.
 • Boy ve kilo endeksinin belirlenen koşullara göre uyumlu bulunmalıdır.
 • Kadınların boyunun en az 1.62 cm olması gerekmektedir.
 • Astsubaylık başvurularında yaşın 15’ten büyük olması durumunda boy ve kilo oranlarında farklılık gözlemlenebilir.

Bunlar da kadın asker olma koşulları kapsamında önem taşımaktadır. Belirlenen tüm bu koşullara uyum sağlanması halinde, hem kadın hem de erkek adaylar spor sınavına tabi tutulur ve başarılı olan adaylar için yoğun bir eğitim süreci başlar. Asker olmak isteyen kadın adaylar başvuru yapmadan önce şartların neler olduğunu resmi site üzerinden de ayrıntılı olarak incelemelidir.

Askeriye Kadın Asker Branşları

Türkiye’de kadınların askerlik yapma imkanının sağlanmasıyla birlikte, kadın askerlik branşları da oluşturulmuştur. Kadınlar da çeşitli askeri görevlerde yer alarak profesyonel askerlik yapabilir. Kadın askerlik branşları kadın askerlerin yetenekleri ve eğitim seviyeleri göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Kadın askerlik branşları arasında en yaygın olanları şunlardır:

 • Jandarma
 • Eğitim ve Öğretim Birlikleri
 • Lojistik Birlikler
 • Sahra savaş birlikleri
 • Hava Kuvvetleri
 • Deniz Kuvvetleri

Kadın asker olma  tercih ettikleri branşa göre uzmanlaşmakta ve o alanda özel eğitimler almaktadır. Bu sayede kadınlar Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çeşitli görevlerde aktif rol alabilmektedir. Bu bakımdan kadınların askeriyede görev alabileceği pek çok yer vardır.

İhtiyacınız Olan Askeri Malzemeler Asker Kolisi’nde

Eğer askerlik görevinizi yapmak için hazırlanıyorsanız, bunun için bazı gereksinimler de bulunmaktadır. İster uzun süreli isterseniz bedelli olun bunları önceden tamamlamak gerekir. Bunları en uygun fiyata tamamlamak istiyorsanız Asker Kolisi size bu konuda yardımcı olmaktadır.

Kaynak: TSK

asker malzeme listesi ne almaliyim

Kadınlar Asker Olabilir Mi? Kadın Asker Olmak İçin Neler Gerekli?” yazısında bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?