Bedelli Askerlikte Çarşı İzni Var mı?

Bedelli Askerlikte Çarşı İzni Var mı?

Bedelli askerliğe başvuran asker adayların 20 günlük bir eğitimden geçmektedir. Bedelli askerlikte çarşı izninin olup olmadığı ise adaylar tarafından sıkça merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Hem fiziki olarak hem de sosyal olarak acemi birlik eğitimine tabi tutulacak askerler, askeri donanım ve bilgi sahibi yapılacak. Spor faaliyetleri, şınav mekik gibi hareketler, tarihi eğitim, kadına şiddet konusunda eğitimci faaliyetler gibi eğitimlerin söz konusu olduğu bu süreçte çarşı izni olup olmayacağı ise bedelli askerlik adaylarının merak ettiği konular arasında yer almaktadır.

Askerler hafta içi beş gün temel askeri faaliyetleri yerine getirecek. Cumartesi günleri ise tüfekli ve tüfeksiz hareketler ile vücut egzersizleri yapılacak.
Haftanın son günü olan Pazar günleri ise eğitim faaliyetleri yok ancak bedelli askerliğe başvuran asker adayları henüz acemi asker statüsünde olduklarından ötürü çarşı izni kullanamayacak. Söz konusu çarşı izni sadece usta birliklerinde kullanılmaktadır. Normal askerlik dönemi 6 ay sürmektedir. 1 ay acemi birliği ve 5 ay usta birliği olarak yapılır ve sadece usta birliği olarak tanımlanan askerlik döneminde çarşı izni kullanılabilmektedir. Fakat 1 aylık acemilik döneminde böyle bir durum söz konusu olmamaktadır. Bedelli askerlik de acemi statüsünde olmasından ötürü çarşı izni bulunmamaktadır. Öte yandan pazar günleri dinlenme günü olarak nitelendirilmektedir.

Bedelli Askerlikte Çarşı İzni Var mı?

2023 Bedelli askerlikte çarşı izni var mı?

Bedelli askerliğe yönelik en çok merak edilenlerden biri de çarşı izni hakkındadır. Bedelli askerlik yapan askerlerde hafta sonu çarşı izni bulunmamaktadır. Askerler acemi birliği eğitimlerini tamamlamadan çarşı izni verilmiyor. Çarşı izni verilmesi için yemin etmek gerekmektedir, yeminden önce izin verilmez.

2023 Bedelli askerlik ücreti ne kadar?

2023 yılında bedelli askerlik ücretleri birçok asker adayı tarafından merak konusu oldu. 2023 bedelli askerlik ücreti 2023 senesi ocak ve temmuz ayları için 104 bin 84 lira oldu.

Bedelli Askerlikte Çarşı İzni Var mı?

Bedelli askerlikte gün içinde neler yapılır?

Bedelli askerlikte günler şu şekilde geçmektedir: Hafta içi 5 gün boyunca temel askerlik faaliyetleri ve eğitimler yapılır. Uygun adım yürüyüş, tüfekli/tüfeksiz hareketler ve düzen çalışmaları yapılmakta. Hafta sonları ise cumartesi günü fizik hareketleri yapılırken pazar günü herhangi bir eğitim yoktur dinlenme günü olarak adlandırılır. Acemi birlikte bulunan askerler Pazar günleri çarşı iznine çıkamazlar.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?