Bedelli Askerlikte Ziyaret Var Mı?

bedelli askerlik ziyaret koronavirus

Bedelli Askerlikte Ziyaret Var mı?

Bedelli askerlik ziyaret var mı konusu bedelli askerlik yapmak isteyen kişiler için merak konusudur. Bedelli de olsa askerlik görevlerini bulundukları şehirden uzakta yapabilirler ve aileleri, yakınları ile bu süre boyunca ziyarete gelmezlerse görüşemezler.

Bedelli askerlik yaparken hafta sonları görüş günlerinde ailenizle görüşebilirsiniz. COVID-19 pandemisi nedeniyle görüşler yasaklanmıştır. Bedelli askerlikte yalnızca izin yoktur çünkü kısa dönem olduğu için tüm günlerinizi tamamlamanız gerekir. Bedelli askerlik devlet tarafından TC vatandaşı olan asker çağı gelen herkese tanınan bir haktır.

Belirli bir ücret karşılığında uzun dönem askerlik yapmak yerine belirlenen gün sayısı kadar askerlik yapma hakkına bedelli askerlik denir. Bedelli askerlik için gereken ücret peşin ödenir ve her sene miktar değişiklik gösterebilir.

Başvuru yapmak isteyen kişi öncelikle ücreti ödemek zorundadır. Ücret ödendikten sonra eğer başvuru sayısı çok fazlaysa kura çekilişi olur. Kura çekilişinde adı çıkmayan kişiler için erteleme ya da parasını iade alma seçenekleri mevcuttur. Peşin ödeme olduğu için çoğu insan bankalardan bedelli askerlik kredisi alır.

bedelli askerlik ziyaret yasak
bedelli askerlik ziyaret yasak

Bedelli Askerlik Başvurusu

Bedelli askerlik başvurusu günümüzde e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru yaptıktan sonra devlet hastanelerinden sağlık raporu almanız gerekir. Toplam 10 defa olmak üzere bedelli askerlik hakkı tanınmıştır fakat günümüzde bu kalıcı hale gelmiştir.

Peşin ödeme sorun olabildiği için bedelli askerlik yapmak isteyen kişiler bankalardan kredi alırlar. Gelir belgesi ve kimlik bilgileri ile gitmeleri yeterli olur. Peşin ödeme imkanı bulduktan sonra bankaya taksitle geri ödeme yapılır. Bu şekilde birçok kişi bedelli askerlikten faydalanabilme şansına sahip olur.

Ödemeniz gereken miktarı zamanında ödemezseniz bedelli askerlikten faydalanamazsınız. Ödeme yaptığınız halde kurada adınız çıkmadıysa dilekçe yazarak geri iade ödemesi için başvuru yapabilirsiniz. Günümüzde bedelli askerlik için istenen ücret 39.000 TL civarındadır ve haktan yararlanmak isteyen herkes bu miktarı ödemek zorundadır.

Başvurular sonuçlandığında sevk tarihini e-devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz. Hangi birlikte görev yapılacağı yine e-devlet üzerinden yayınlanır. Yol izni kaç güne tekabül ediyorsa teslim günü ve saati geldiğinde teslim olmayan kişiler yoklama kaçağı sayılır.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?