Askerlik Yeri Açıklandıktan Sonra Neler Yapılmalıdır?

askerlik yerleri aciklandiktan sonra belgeler

Askere gitmek isteyen pek çok kişinin kafasında hangi adımları takip edeceği gelmektedir. Aslında biraz karışıktır bu süreç. İlgili askerlik şubesine de arayarak süreç hakkında detaylı ve geniş bilgi almanız mümkündür.

Bizler de yine buradan hatırlamak anlamına sizlere neler yapacağınızı yerlerinizin açıklandıktan sonra hangi adımları izlemeniz gerektiği konusunda bilgi vereceğiz. Öncelikle askerlik yerlerinizin açıklanmasının ardından yapacağını ilk iş e-devlet üzerinden ya da askerlik şubesinden sülüs almanız gerekmektedir.

Sülüsünüzün çıktısını alırken biraz dikkat edin, çünkü e devlet üzerinden bir kereye mahsus olarak sülüs verilmektedir.

Bu yüzden öncelikle pdf olarak kaydedin, sonra çıktı alabilirsiniz. Sülüste hangi birliğe ne zaman teslim olacağınız gibi pek çok detaylı bilgi verilmektedir. Bu bilgiler eşliğinde sizler de birliğinize teslim olabileceksiniz, bu yüzden sülüs önemlidir, sülüsünüz yoksa birliğe teslim olamazsınız.

Neler Almak Gerekiyor?

asker ptt kart

İkinci işlem ise size devlet tarafından bir PTT kartı tahsis edilecektir. Bu kart ile sizin yol ve yemek ücretlerinizi hesabınıza aktarılacaktır. Hesabınızda yol ve yemek ücretleriniz sizi birliğinize kadar rahat şekilde ulaştıracak şekilde belirlenmektedir. Bu yüzden uzak mesafeler için ücret farklı olurken, yakın mesafeler için ise yine farklı olmaktadır. Bu yüzden PTT kartınız ile bu ödemeleri alabilirsiniz. Eğer ki PTT kartınız size ulaşmadıysa o zaman 444 1 788 numaralı telefon üzerinden PTT’yi arayarak kartınızın durumunu sorabilirsiniz. Eğer paranız yattıysa PTT den de direk parayı alabilirsiniz.

Sülüsü aldıktan sonra iş yerine çıkışınızı verebilirsiniz. Bunun yanı sıra Askercell alarak sevdiklerinizle irtibatta kalabilirsiniz. Askercell ile iletişim kurmak mümkündür. Askercell olmayan telefonlar kullanmak mümkün olsa da sorun yaşanabilir. Bu yüzden bu kritere dikkat etmek gerekir. Bunların yanı sıra en önemlilerinden birisi de saç tıraşıdır. Saç tıraşınızı olduktan sonra artık sizler de askere hazırsınız demektir. Askerliğinizi yapmak üzere tüm şartları uygun şekilde yerine getirdiğiniz için bundan sonraki süreçte verilen görevleri yerine getirerek kolay şekilde askerliği bitirebilirsiniz. Askerlik hakkında detaylı bilgi almak ve aklınızdaki soruları cevaplandırmak için sizler de bize ulaşabilirsiniz.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?