Askerde Karşılaşacağınız 6 Görev ve Tanımları

askerdeki gorevler

Askerlik vatani görevlerden birisi olarak bilinir. Ülkemizde belli bir yaşa gelen her erkek bu görevi yapmak zorundadır. Bizler de askere gidecek olan kişiler için yol gösterici olması adına askerde sık sık karşılaşacağınız kavramlardan sizlere bahsetmek istedik. Askerlik yaparken karşılaşacağınız pek çok farklı kavram vardır. Bu kavramlardan en önemlilerinden birisi yazıcıdır. Pek çok kişiye sorduğumuzda askerde yazıcı olduğunu söyler. Peki ama nedir bu yazıcı? Ne iş yapar tam olarak görev ve yetkileri nelerdir. Gelin birlikte askerlikte karşılaşacağınız kavramlara bir göz atalım.

Askerdeki görevlerin tanımı: Yazıcı, Revirci, Koğuşçu, Silahçı, Posta ve Devriye Onbaşı

Yazıcı; askerde genel olarak evrak işleri ile ilgilenen kişilere verilen isimdir. Bu bölüme genel olarak gözlerinde sorun yaşayan, aktif olarak silah kullanıp temel taarruz hareketlerine katılamayacak olan kişiler bu göreve alınır. Yazıcıların işi askerde oldukça rahattır, pek çok kişi askerde yazıcıların inin rahat olduğunu görüp yazıcı olmak için özel bir başvuru yapmaktadır.

Revirci; askerlerin temel sağlık ihtiyaçlarının giderilmesi için görev yapan askerlere verilen isimdir. Bu görevi yapan askerler genel olarak ilaçlardan anlamaktadır. Yani revirci olabilmek için en azından bir eczanede çalışıyor olmak, hastanede ilgili görevlerde bir işinin olması şartı aranmaktadır. Revirci olan kişiler hastalarla daha çok muhatap olmaktadır. Askerleri revire götürür ve revirde getirir. Hasta olan askerlerin listesini çıkarır. Bu ve bunun gibi temel görevler revircinin işidir.

Koğuşçu; adı üstünde bir görevdir. Koğuşlarda olası bir düzensizlik ve benzeri şeyler varsa bunu komutana bildirir. Komutan da gerekli olan işlemleri uygular. Gececi ve gündüzcü olmak üzere ikiye ayrılır.

Silahçı; silahlardan sorumlu olan ve listesini tutan askere verilen isimdir. Silahçı aynı zamanda çoğu birlikte gündüz koğuşçusudur.

Posta; haber getirip götüren askerlere verilen isimdir. Genel olarak komutanların postası vardır.

Gece devriye onbaşı; devriye gezen ve genellikle gece devriye alan askere verilen isimdir.

Askerde genel olarak görevler bunlar olsa da bunların dışında pek çok görev mevcuttur. Sizler de hangi görevde bulunduysanız, askerliğinizi hangi pozisyonda yaptıysanız ya da yapacaksanız bize bildirerek bu konuda yorumları alabilir, tavsiyeleri dinleyebilirsiniz.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?