Askerde Hava Değişimi Nasıl Alınır?

askerde hava degisimi nasil alinir

Askerde Hava Değişimi Nasıl Alınır?

Askerde hava değişimi nasıl alınır konusu askere gidecek olan herkesin merak ettiği bir konudur. Askerlik yaptığı süre içerisinde hastalanan bir kişi komutanın izin vermesi halinde izinli sayılabilir. Bu izne de hava değişimi denir.

Hasta olduğunuzda ve bu durum doktor raporu ile de tasdiklendiğinde hava değişimi izni kullanmaya hakkınız olur. Cerrahi operasyon geçirmeniz gerekiyorsa hava değişimi kullanabilirsiniz. Vücutta meydana gelen kırık durumlarında da hava değişimi izni kullanılır. Hava değişimi alırsanız izinde geçirdiğiniz günler askerliğinizden sayıldığı için gün kaybı yaşamış olmazsınız.

Bu sebeple askerlikte herkesin kullanmak istediği bir izin çeşididir. İzinde olduğunuz günler şafak sayınızdan düşmeye devam eder. Uzun dönem askerlik yapan kişilerin 45 gün hava değişimi izni hakkı olur. Fakat ciddi bir hastalık durumu söz konusu olursa bu izin günü 90’a kadar çıkabilir. Hava değişimi herkesin isteyeceği türden bir izin olduğu için bazı kişiler numara yapar ya da kendilerini yaralayabilirler. Bu durum askeriyede sıkıntı yaratan durumlardan biridir.

askerde hava degisimi
askerde hava degisimi

Hava Değişimi Parası

Askerlikte hava değişimi kullananlar için hava değişimi parası verilir. Hesap bilgileriniz alındıktan sonra günlük belirlenen miktarda ödeme yapılır. Günümüzde ödenen miktar 12,37 TL olarak belirlenmiştir.

Askere gitmeden önce bu konularda daha fazla bilgi almak isterseniz size yakın asker şubesine de gidebilirsiniz. Bazı durumlarda hava değişimi izninde değil de askerliğiniz bittikten sonra bu para hesaplanarak size verilir. Yatırılacak olan hava değişimi parasının kesin bir tarihi yoktur.

Hesaplarınızı kontrol ederek paranızın yatıp yatmadığına bakabilirsiniz. Günlük tutar hava değişiminde olduğunuz gün sayısı ile çarpılarak alacağınız tutar hesaplanır. Hava değişimi izninde olanlar evlerine gidecekleri için yol parası ve yemek parası da alırlar.

Askeriyeden çıkış yaparken birlikten yemek ve yol paranızı alırsınız daha sonra geri döneceğiniz zaman da askeri şubeden gidip paranızı alırsınız. Kısa dönem hava değişim gün sayısı daha farklıdır. Kısa dönemde eğer çok ağır bir hastalık yoksa kişiler 15 güne denk gelen bir hava değişim izni alarak memleketlerine gidebilirler.

 

asker malzeme listesi ne almaliyim

Askerde Hava Değişimi Nasıl Alınır?” yazısında bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?