Yeni Bedelli Askerlikle İlgili 6 Başlık: Tam Olarak Kaç Gün?

yeni bedelli askerlik kac gun

Milli Savunma Bakanlığına bağlı Askere Alma Genel Dairesince 2020 yılı bedelli ve dövizle askerlik şartlarını yayınladı. 2020 bedelli ve döviz ile askerlik ücret ve şartları belirlendikten sonra, askerliğini bedelli yapmak isteyenler konu hakkında araştırmalar yapmaya başladı. Bu yazımızda bedelli askerlik yapmak isteyenler için, bedelli askerlik şartları, başvuru süreci, fiyatları ve bedelli askerliğin kaç gün olduğu gibi bütün sorularınıza cevap vereceğiz.

Yeni Bedelli Askerliğe Başvuru Nasıl Yapılır?

2020 bedelli askerliğe başvurabilmek için belirlenen son tarih, yılın son günü yani 31 Aralık’tır. Öncelikle başvuru tarihinizi doğru tayin etmeniz gerekmektedir.

Çünkü 2020 yılının sonrasına doğru başvurmanız halinde celp döneminiz 2021 yılının sonlarına kadar sarkacaktır. Sizin için uygun olabilecek tarihi belirleyip, başvurduğunuz tarihten sonraki celp dönemine işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekir.

Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra iki ay içinde belirlenen ücreti yatırmış olmanız gerekmektedir. Aksi halde başvuru yapıldıktan sonra iki ay süresince paranızı yatırmamanız halinde, bedelli hizmetinden yararlanamazsınız.

yeni bedelli askerlik basvuru kac gun

Yeni Bedelli Askerliğe Nasıl Başvurulur?

Geçen yıl yapılan yasal düzenleme ile kalıcı hale getirilen bedelli askerliğe başvurmak içi izlemeniz gereken adımlar şunlardır;

 • Öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • E-devlette kamu kurumlarından Milli Savunma Bakanlığı başlığına giriniz.
 • Açılan Milli Savunma Bakanlığı sekmesinden ‘Asal Askerlik Hizmet Tercihleri’ başlığına tıklayarak ‘Bedelli Askerlik yapma İsteği’ni seçmeniz gerekmektedir.
 • Bedelli askerlik bir kotaya sahip olduğu için, size bedelli çıkmaması halinde paranızın geri yatırılacağı askerlik şubesini seçmeniz istenecek.
 • Bu seçimi yapıp işleminizi kaydettikten sonra, ödeme detayları karşınıza çıkacak. Verilen süre içinde ödemenizi yaptıktan sonra, bu ekrana dönerek işlemi devam ettirip başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Ödemem işlemini tamamladıktan sonra, e-devletten ‘Sevk işlemleri’ sekmesini kullanarak ya da en yakın askerlik şubesine giderek sevk tarihinizle ilgili süreci takip edebilirsiniz.

2020 Yeni Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar?

Milli Savunma Bakanlığı’nın belirlediği ve 30 Haziran 2020 tarihine kadar geçerli olacak bedelli askerlik fiyatı 35 bin 54 TL. Döviz ile askerlik için belirlediği fiyat ise; 5 bin 261 Euro.

Ödemeler Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat bankası ile PTT şubelerinden yapılabilmektedir.

2020 Yeni Bedelli Askerlik Şartları Nelerdir?

Milli Savunma Bakanlığı bedelli askerliğe başvuru için, bazı şartlar aramaktadır. Başvuru için belirlenen şartları karşılıyor olmanız gerekmektedir.

Bu şartlar ise;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • En az 2001 doğumlu olmak
 • Ücret ve başvuru işlemlerini doğru yapmış olmak

2020 yılı sevk ve selp dönemleri belirlenmiş olanlar bu haktan yararlanamayacağı gibi, erteleme ve başlangıç tarihinden önce yoklama kaçağı ve bakaya düşmüş olanlar da bu haktan yararlanamamaktadır. Uygun şartları karşılayan herkes yasaların tanıdığı bedelli askerlikten yararlanabilmektedir.

bedelli askerlik sartlari yeni

Yeni Bedelli Askerlik Kaç Gün?

2020 yılı bedelli askerlik için en çok sorulan soru bedeli askerlik kaç gün sorusu.

Daha önce ki bedelli askerlik süresi 21 günken, 2020 yılı bedelli askerlik için belirlenen süre 30 gündür. Yol için verilen 1-2 günlük izinler bu süreden düşmektedir.

Yeni Bedelli Askerin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bedelli askerlik sürecinde aksilik yaşamamak için bilmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır.

Bunlara kısaca değinmek gerekirse;

 • Bedelli askerlik kalıcı hale getirildikten sonra bunun bir sayıya sabitlendiği söylemiştik. Başvuruların belirlenen sayıdan fazla olması halinde, bedelli hakkı kazananlar Milli Savunma Bakanlığı tarafından kura ile belirlenir.
 • Bedelli hakkı kazananların sevk ve celp dönemleri Ocak 2021’de açıklanacaktır.
 • Başvuru tarihiniz ücreti ödediğiniz gün itibarıyla sıraya alınmaktadır.
 • Hızlandırılmış bir süreç olduğu için, bedelli askerlik süresince, temel askerlik eğitimi verilecektir.
 • Başvurup kayıtlarınızla ilgili bilgilere ulaşamamanız halinde askerlik şubesine gitmeniz gerekmektedir. Başvuru süresince oluşabilecek sorunlara karşı, ödeme dekontunuzu saklamanız yararınıza olacaktır.

YukarIdaki şartları karşılayan ve zorunlu askerlik hizmetine tâbi bütün vatandaşlar bu haktan yararlanabilmektedir. Bu hak ile bir ay temel askerlik eğitimini tamamlayan herkes, askerlik yükümlülüğünü tamamlamış sayılacaktır.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?