Bursa Gemlik Askeri Veteriner Okulu’nda Askerlik

Bursa Gemlik Askeri Veteriner Okulu Hakkinda Bilgi ulasim birlik

Bursa Gemlik Askeri Veteriner Okulu Hakkında Bilgi

Tuğgeneral Orhan Öncül Kışlası: Askerliğini Askerî Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı biriminde yapacak kişiler şehir ve imkanlar olarak diğer kişilere göre biraz daha şanslıdır. Bu birimde kışla içerisinde erlerin aileleriyle görüşmesi amacıyla kurulmuş yeterli sayıda ankesörlü telefon mevcuttur. Ayrıca mali işlerini kesintisiz yürütebilmeleri için de bankamatikler vardır. Gemlik şubesi içerisinde hem erlerin hem de erbaşların ihtiyaçlarını karşılamaları için her türlü donanıma sahip kantinler vardır. Ayrıca burada askerliğini yapacak kişiler uzun ve zorlu süreçte sivil hayatlarından çok da kopmayıp kendilerini geliştirme imkanlarına sahiptir. Bu gelişim de emniyet tedbirleri ile donatılıp güvenli hale getirilmiş internetli bilgisayarlar ile sağlanır. Buradaki erler güncel olaylardan uzak tutulmaz ve hatta istirahat sürelerinde askeri gazinolara giriş yapabilirler. Fakat burada yanılgıya düşmemek gerekir. Bahsedilen gazinolar halk arasında bilinen gazinolar değil, erlerin kendi aralarınsa sohbet muhabbet edebildiği mekanlardır.

askeri veteriner okulu yemin toreni

Ayrıca her vatandaşın sahip olduğu gibi erlerin de en önemli hakkı sağlık hakkıdır. Erler kabul işlemlerinin başında sağlık kontrollerinden geçerler. Buna rağmen askerlik süresince bir rahatsızlığın baş göstermesi halinde 1’inci Basamak Muayene Merkezinde ve şehir içerisindeki diğer eğitim ve araştırma hastanelerinde tedavileri yapılır. Bununla beraber askerlerin ruhsal sağlığı da göz ardı edilmez, kışa içerisinde her daim güvenilir ve uzman kadrosuyla Danışma Merkezleri bulundurulur. Tüm bunların yanında erler ve er başlar dilerlerse istirahat ya da hafta sonlarındaki izinlerinde kışla içerisinde yer alan spor tesislerinden de yararlanabilir, “Kültür Sitesi” içerisindeki sinema ve konferans salonu imkanlarını kullanabilir. Kışla içerisinde birer berber ve terzi yeri de mevcuttur.

Askeri Veteriner Okulu ve Egitim Merkezi Komutanligi2

Nasıl Gidilir?

  • Kara Yolu:

Askerî Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı birimi Bursa’nın Gemlik ilçesinde yer alır. Bursa’nın diğer Karacabey, Mudanya, Orhangazi, Yıldırım, İznik, Kestel, Orhaneli, Mustafakemalpaşa, Keles, İnegöl, Büyükorhan, Harmancık, Nilüfer, Gürsu, Yenişehir ve Osmangazi ilçelerine göre ne çok uzakta ne çok yakında bulunan bu ilçeye ulaşım daha çok kara yolları ile sağlanmaktadır. Ülkenin her şehrinden Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminaline ulaşım mümkündür. Ayrıca toplu taşıma ağları da burada oldukça gelişmiştir.

  • Demir Yolu:

Günümüzde yapımı süren YHT hattı tamamlandığında Bursa ili; İstanbul, Ankara, Eskişehir ve Konya için demir yolu güzergahı içerisinde kalacaktır. Şu an şehirde tek demir yolu Bursaray metrosu olup, Gemlik durağı yapımı henüz bitirilmemiştir.

  • Hava Yolu:

Gemlik ilçe merkezi ile Bursa Yenişehir Havalimanı arası mesafe 58 kilometredir. Buradan hemen hemen her şehre hava yolu ulaşımı mümkündür. Ayrıca İstanbul ve Gemlik arasında deniz uçağı seferleri de düzenlenmektedir. Havalimanı yakınında özel servisler, taksiler ve toplu taşıma ağları mevcuttur.

  • Deniz Yolu:

Kara yolundan sonra Gemlik ilinde en çok kullanılan ağ deniz yolu ağıdır. Burada Yenikapı Bursa, Yenikapı Yalova, Pendik Yalova arasında feribot; Kadıköy Bursa, Yalova Kartal arasında deniz otobüsü; Eskihisar Topçular arasında arabalı vapur seferleri İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri) bünyesinde mümkündür. Ayrıca BUDO (Bursa Deniz Otobüsleri) bünyesinde de Kabataş Mudanya arası seyahat mümkündür.

Gemlik’te Hava Nasıl?

Bursa, Marmara geçiş iklimine sahip olup birçok iklimin buluşma noktasıdır. Genel olarak ılıman bir iklime sahip olan il, Gemlik bölgesinde daha da ılıman karakter taşır. Bunun en önemli sebebi deniz faktörüdür. Marmara Denizinin güney doğu tarafında kalan şehir, denize 135 kilometre bir kıyıya sahiptir. Ayrıca Bursa’nın en ünlü yeri ve en büyük yükseltisi Uludağ’dır. Uluabat ve İznik Gölü de şehrin en önemli simgelerindendir. Şehir her ne kadar Akdeniz gibi ılıman bir havaya sahip olsa da Uludağ, yükseltisi nedeniyle sert ve yağışlı bir Karadeniz iklimi vermektedir.

Gemlik ise her üç yanı da dağlar ile kaplı bir yanı da denizle kaplı bir bölgedir. İznik Gölü’nden uzanan Karsak Deresi bu bölgeyi iki farklı alana böler. Ayrıca güneydeki Katırlı Dağları ve kuzeydeki Samanlı Dağlarının uzantıları Gemlik Körfezi’nin kapalı bir havza olarak ele alınmasına neden olur.

gemlik hava nasil

İlk Gün

Askerliğe yeni başlayacak hemen hemen herkesin en merak ettiği konu telefon yasağı meselesidir. Askerî Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı birimi 2015 senesi ile çıkan kanun kapsamında işlem uygular. Bu kanun öncesinde herhangi bir mobil cihaz kullanımın tespit edilmesi halinde 21 gün veya üzeri askerlik süresi arttırma gibi çeşitli cezalar söz konusuydu. Genelkurmay Başkanlığının çıkardığı yeni sistem ile kısıtlı bir şekilde mobil cihaz kullanımı mümkün olmaktadır.

Askeri Veteriner Okulu kantin bilgi

Tabii ki de bu kısıtlamalar katı kurallara tabiidir. Bir mobil cihazın askeriye içerisinde kullanılabilmesi için önce hat Turkcell’e taşınır ve oradan Askercell hattı edinilir. Hali hazırda Turkcell’li olan er adaylarının Askercell edinebilmesi için Turkcell bayisine gitmesi yeterlidir. Askercell başvurularında 2 sabit numara ve 5 mobil hat numarası belirtilir. Bu belirtilen numaralar dışında kimseye Askercell üzerinden aranması ya da mesaj atılması mümkün değildir.

Askeri Veteriner Okulu hakkinda bilgi

Askercell hattı üzerinden yapılan aramalar tamamen ere aittir. Dışarıdan herhangi bir kişinin bu hattı araması mümkün değildir. Ayrıca Askercell kullanırken başka bir mobil hat aboneliğine sahip olmak yasaktır. Eğer böyle bir kullanım tespit edilirse devlet “mobil cihaz kullanım yasağı” getirebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için Askercell işlemlerinizi tamamlarken * 199 # tuşlamalarını yaparak kontrolde bulunabilirsiniz. Ayrıca kışlada akıllı cihaz kullanılamaz. Veri transferine izin verilen cihazlar da yasaktır. Eğer burada bir mobil cihaz kullanılacaksa bu mobil cihaz internete bağlanmamalı, müzik ve film oynatma özelliklerine sahip olmamalı ve kamera içermemelidir. Daha basit bir anlatımla eski tip tuşu, sadece arama ve mesaja izin veren cihazlar dışında başka bir cihaz burada kullanılamaz. Askerliğinizin ilk gününde telefon götürmeyi planlıyorsanız bu koşullara uygun bir cihaz götürmelisiniz.

Askeri Veteriner Okulu ve Egitim Merkezi Komutanligi4

Neler Bekliyor?

Askerlik her erkek için belli bir yaştan sonra vatani görevdir. Bu görev sırasında insanlar sivil hayatlarından uzaklaşarak tamamen farklı bir sorumluluk duygusu içerisinde, vatan bilinci yüksek bireylere dönüşür. Fakat bu dönüşüm kolay değildir. Askerî Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı biriminde diğer birimlere göre şanslı konumda olan erler, yine de bazı zorluklarla karşılaşacaktır. Bu zorluklardan ilki koğuşun kalabalık olmasından dolayı yaşananlardır. Kalabalık bir ortamda uyumak, yaşamak, yemek yemek herkes için kolay değildir fakat bu zamanla alışılan bir durumdur. Yemek verilecek çok kişi olduğu için servis sırasında yemekler soğuyabiliyor ya da duşta sıcak su bulmak imkânsız hale gelebiliyor.

askeri veteriner okulu egitimleri

Ayrıca yeni erler sivil hayatlarında alışık değilse üstlerinden aldıkları emirleri garipseyebiliyor. Her sabah belli saatte dakikası dakikasına kalkmak gibi katı disiplinlere alışık olmayan insanlar ilk askerlik günlerinde zorlanabilmektedir. Tüm bu süreç sonuçlandığındaysa erler bu deneyimleri sayesinde öz güven ve öz disiplin kazandıklarını söylemektedirler. Bursa daha çok ılıman bir havaya sahip olduğundan burada askerlik yapan kişilerden hava ile ilgili herhangi bir şikâyet alınmamaktadır. Ayrıca bu birim diğer birimlerden daha donanımlı olduğu için burada görevlerini yapan askerler içinde bulundukları birime daha kolay alışmaktadır.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?