Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Askerlik çağına gelmiş yükümlülerin fiilî askerlik hizmetini belirlenen bedeli ödeyerek 6 ay yerine 26 gün yapmalarını sağlayan bedelli askerlik uygulaması hakkında en çok merak edilen sorulardan biri bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Olmaktadır. Başvuru şartlarını karşılayan kişiler için bedelli askerlik başvuru işlemleri, e-Devlet üzerinden veya askerlik şubelerinden yapılabilmektedir.

E Devlet Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden bedelli askerlik başvurusu yapmak oldukça kolaydır. E-Devlet bedelli askerlik başvurusu için öncelikle yoklama kaydınızın oluşturulması gerekmektedir. Bunun için e-Devlet üzerinden Milli Savunma Bakanlığı sayfasına giriş yaparak “Askerliğim” bölümüne girilmelidir.

“Askerliğim” bölümünde “Yoklama Başvurusu” seçeneğine tıklayarak sayfada yer alan soruların ve istenen bilgilerin eksiksiz bir şekilde yanıtlanması gerekmektedir. Yoklama başvurusu için ilk adımı geçtikten sonra ise aile hekimine gidilere muayene işlemleri gerçekleştirilmelidir.

Yoklama başvurusu ve muayene işlemleri tamamladıktan sonra tekrardan e-Devlet üzerinden bedelli askerlik başvurusu yapılabilmektedir.  E Devlet bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Sorusuna yanıt olarak, şu adımların takip edilmesi gerekmektedir.

 • e-Devlet’e giriş yapın.
 • “Hizmetler” sekmesine tıklayın.
 • Milli Savunma Bakanlığı kurumunu seçin.
 • “Askerliğim” sayfasına girin.
 • “Askerlik Hizmeti Tercih İşlemleri” seçeneğine tıklayın.
 • “Bedelli Askerlik Başvurusu” sekmesine tıklayın.
 • Başvuru formunu doldurun.
 • Başvurunuzu onaylayın.

Bedelli askerlik başvurusu yapıldıktan sonra 2 ay içerisinde bedelli askerlik ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Ücret ödendikten sonra sisteme işlenmekte ve kişiler başka bir işlem yapmalarına gerek olmadan kura tarihini bekleyerek askerlik tarihini öğrenebilmektedir.

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?
Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Askerlik Şubesi Üzerinden Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Askerlik şubesi üzerinden bedelli askerlik başvurusu yapmak için de öncelikle yoklama kaydınızın oluşturulması gerekmekte ve bu işlem askerlik şubesi veznelerinden gerçekleştirilebilmektedir. Yoklama başvurusu için gerekli belgeler arasında şunlar bulunmaktadır.

 • C. kimlik belgesi
 • Askerlik durum belgesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet fotoğraf

Yoklama başvurusunun sisteme girilmesinin ardından askerlik muayenesi aile hekimliğine gidilerek gerçekleştirilebilmektedir. Tüm işlemleri tamamladıktan sonra askerlik şubesinden bedelli askerlik başvurusu için şu adımlar gerçekleştirilmektedir.

 • Askerlik şubesine giderek bedelli askerlik başvurusu yapmak istediğinizi belirtin.
 • Başvuru için gerekli belgeleri teslim edin.
 • Başvuru formunu doldurun.
 • Başvurunuzu onaylayın.

Bedelli Askerlik Ücreti 2024

Bedelli askerlik ücreti 2024 yılında gerekli şartları karşılayarak yoklamaya girecek olan ve askerliğini bedelli olarak yapmak isteyen kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir. Özellikle her yıl güncel memur aylık katsayısının 240.000’e çarpımı ile belirlenen ücret için 2024 ücretleri de belli olmuştur.

2023 yılı Temmuz-Aralık dönemi için 122 bin 351 TL olan bedelli askerlik ücreti, 2024 yılı Ocak-Temmuz dönemi için 182 bin 608 TL olarak belirlenmiştir.  Bedelli askerlik başvurusu yapmak isteyen kişiler, başvurularını askerlik şubelerine veya e-Devlet üzerinden yapabilmektedir.

Bedelli Askerlik Kaç Gün?

Bedelli askerlik, askerlik çağına gelmiş olan erkek Türk vatandaşlarının, belirlenen ücreti ödeyerek askerlik hizmetini kısaltılmış bir şekilde yerine getirmelerine olanak tanıyan bir uygulamadır. 6 ay süreli askerlik yerine temel askerlik eğitimi alınarak askerlik hizmeti gerçekleştirilebilmektedir.

Askerliğini bedelli olarak yapmak isteyen kişiler ise özellikle bedelli askerlik kaç gün? Sorusuna yanıt aramaktadır. Bedelli askerlik kapsamında temel askerlik eğitimi 28 gün sürmektedir. Kısacası bedelli askerlik yapacak olan erkek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 28 gün askere gitmektedir.

Asker Kolisi ile Eksiksiz Bir Şekilde Askerliğe Gidin

Asker Kolisi, askerlik vazifesini yerine getirecek müşterileri için gerekli tüm malzeme ve setleri en hızlı, en uygun fiyatlı ve en kaliteli şekilde sunmaktadır. Sitemizde askerlik için gerekli olan tüm ürünlere kolayca ulaşabilir, ihtiyaçlarınızı tek bir adresten karşılayabilirsiniz. Kara, deniz, hava fark etmeksizin tüm birlikler için oldukça kaliteli ve kapsamlı asker setleri en uygun fiyatlarla sunulmaktadır. İhtiyacınız olan ürünlere kolayca bulabilir, hızlı ve güvenli bir şekilde sipariş verebilirsiniz.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?