Askerlikten Muaf Olmanın 4 Nedeni

Askerlikten Muaf Olmanın 4 Nedeni

Askerlikten muaf olma nedenleri pek çok kişiyi ilgilendirmektedir. Askerlik 20 ila 41 yaş aralığında yerine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkeğin yapması şart bir vatan görevidir. Bu hizmeti yerine getirebilmek için fiziksel ve ruhsal sağlığın uygun olması oldukça önemlidir, zira askerlik, bir dizi yeni ve meydan okuyucu deneyimi içerir. Kişi yakın çevresinden uzaklaşmak, askeri eğitimlerde üst düzey performans sergilemek ve askerlik disiplinine uyum sağlamak gibi zorluklarla karşılaşabilir. Peki, Askerlikten Muaf Olmanın 4 Nedeni nedir?

Asker Setleri ile askerliği rahat geçirin! Hemen tıklayarak tüm asker setlerine ulaşın!

Askerlikten Muaf Olmanın 4 Nedeni

Askerlik için uygunluğun belirlenmesi amacıyla detaylı bir sağlık muayenesi gerçekleştirilir. Bu muayene sırasında ortopedik rahatsızlıklar da özel bir dikkatle değerlendirilir. Çünkü askerlik hizmetinin sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmesi için hareket yeteneklerinin belirli bir düzeyde olması önemlidir.

Göz Hastalıkları

Askerlikten muaf olma farklı nedenlere dayanabilmekte olup sağlık bunlardan biridir. Buna genel bir örnek vermek gerekirse,

 • Göz hastalıkları
 • İç hastalıkları
 • Sinir sistemi bozuklukları
 • Ürogenital sistem hastalıkları bu alanlardan bazılarıdır.

Bunun yanı sıra göz hastalıkları da vardır. Bunlara da değinmek gerekirse, 7 ila 11 diyoptri arası miyopi veya hipermetropi, askerlik hizmetinden muafiyet sağlayan durumlardan biridir. Askerlikten muaf tutulan hastalıkların listesi, Türk Silahlı Kuvvetleri sağlık yönetmeliğinde detaylı bir şekilde belirtilmiştir.

Askerlikten Muaf Olmanın 4 Nedeni
Askerlikten Muaf Olmanın 4 Nedeni

Vücudun Üst ve Alt Bölümlerinin Hareketlerini Etkileyen, Ameliyat ile Çözülemeyen Biçim Bozuklukları

Belirli derecedeki anatomik deformiteler örneğin kübitüs varus veya koksa vara gibi durumlar, kişinin hareket kabiliyetini kısıtlayabilir ve silah kullanma becerisini etkileyebilir. Bu tür deformiteler askerlik hizmetinden muafiyet sağlayabilir. Ayrıca,

 • Diz altı
 • Diz üstü
 • Dirsek altı
 • Dirsek üstü ampütasyon
 • Veya dezartikülasyon

Gibi durumlarda protez kullanımı da askerlikten muafiyet durumuna neden olabilir.

Vücudun Üst ve Alt Bölümündeki Büyük Eklemleri Alakadar Eden Rahatsızlıklar

Askerlikten muaf olma nedenleri kendi içerisinde oldukça geniştir. Vücudun üst ve alt bölümlerinde olan büyük eklem rahatsızlıkları, askerlik hizmetinde muafiyet gerektirebilecek sağlık sorunları içinedir. Bu tür rahatsızlıklar kişinin fiziksel performansını olumsuz etkileyebilir ve askerlik görevini yerine getirmesini engelleyebilir. Askerlikten muafiyet haline neden olabilecek bazı büyük eklem rahatsızlıkları şunlardır:

 • Tekrarlayan eklem çıkıkları
 • Eklem gevşekliği
 • Hareket açısının kısıtlanması
 • Eklem hareketlerini azaltan ve cerrahi müdahale ile çıkarılamayan yabancı cisimler
 • Kesin bir tedavisi olmayan ve altı aydan uzun süredir devam eden romatizmal hastalıklar
 • Hareket kabiliyetini etkileyen avasküler nekroz
 • Tedavilere yanıt vermeyen ve fiziksel aktiviteyi olumsuz etkileyen refleks sempatik distrofi ve kompleks bölgesel ağrı sendromu

Ayrıca kısmi veya tam eklem protezi ameliyatı da yer almaktadır.

Vücudun Fonksiyonunu Etkisi Altına Alan Uzuv Kısalıkları/Uzunlukları

Bazı uzuvların asimetrik uzunluğu veya kısalığı, askerlikten muafiyet için göz önünde bulundurulan bir kriterdir. Bu tür değerlendirmelerin bireysel düzeyde yapıldığı akılda tutulmalıdır. Örneğin 170 cm’den kısa olan bireylerin üst vücut uzuvlarında 4 veya 5 cm’lik bir asimetri varsa, askerlikten muafiyet talep edilebilir.

Kemik tümörleri genellikle ciddi tedavi gerektiren ve bireyin fiziksel sağlığını önemli ölçüde etkileyebilen bir durumdur. Dolayısıyla, kemik tümörü olan bireyler, askerlik hizmeti sırasında bir dizi zorluğa maruz kalabilir. Bunların yanı sıra askerlikten muaf olmanın nedenleri arasında farklı haller de yer almaktadır.

Askerlikten Muaf Olmanın 4 Nedeni
Askerlikten Muaf Olmanın 4 Nedeni

İhtiyacınız Olan Asker Malzemeleri Asker Kolisi’nde

Uzun dönem ya da bedelli olarak askere gitmeye hazırlanıyorsanız bu süreçte bazı malzemeleri de hazırlamanız gerekir. Eğer bunları uygun fiyatla toplu şekilde karşılamayı düşünüyorsanız Asker Kolisi uygun fiyatla size çözüm sunar.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?