Askere Gittiğinizde Bot Seçimi, Bot Kilidi ve Bot Temizliği

askerde bot secimi bot kilidi kullanimi bot temizligi

Askerde Bot Seçimi, Bot Kilidinin Kullanımı ve Temizlik

Askerlik dönemine ilişkin rahatsız olunan konulardan biri de bot seçimiyle ilgilidir. Çünkü yanlış bot seçimi veya büyük gelmesi ayak problemlerini oluşturmak için yeterli bir sebeptir. Şöyle düşünün ki her gün o botu giyeceksiniz. İçtima yapacak, koşacak, yürüyecek, görevinizi yapacaksınız. Bu yüzden bot seçiminde dikkatli olunması hem şart hem de kişisel özen demektir. Araştırılan konulardan biri de askerde bot seçimi, bot kilidinin kullanımı ve temizlik ile ilgilidir. Askere gittiğinizde sizi direk olarak eşyalarınızı alacağınız bir odaya sokarlar. Orası bir sürü eşyanın bulunduğu alandır. Tek başınıza girdiğiniz yerden elinizde birçok askeri eşya ile çıkabilirsiniz. Tabii bu eşyaların bile bir yükümlülüğü vardır. Kıyafetinizi botunuzu giydiğiniz andan itibaren sorumlusunuz demektir.

askerde bot secimi bot temizligi
askerde bot secimi bot temizligi

Askeri bot seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken diğer önemli konu ise ayakkabı numarasıdır. Çünkü botunuzu giyme sonrasında yapacağınız işler ayaklarınızın şişmesine ve hatta rahatsız olmasına bile sebep olabilir. İlk başta ayak parmaklarının ucunda boşluk olsa dahi 1 numara büyük bot seçmeniz gerekecektir denir ancak bence tam ayak numaranızı almanız yeterli. Yani kışlık çorap ve ayak tabanlığı kullanmayacaksanız…

Askeri bot kilidi ise nalburdan alınabilen veya günümüzde internet ortamından alınacak bir bot kilidi şeklinde kullanılacak küçük kilitlerdir. Bu kilitler askeri ortamda eşyalarınızın çalınabileceğini bile gösterir. Ufak güvenlik anlamına gelse de faydalı bir şeydir. Çünkü sizin ayağınızı rahat ettiren bir ayakkabı da başka bir askerin gözü kalabilir. Gece yarısında siz uyurken almaya çalışabilir. Bu nedenle dikkatli olmalı ve bot kilidinizi doğru kullanmalısınız.

Ayak tabanlığı, vatka ve kışlık çorap kullanıldığında, bir numara büyük bot seçmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

(Askere özel akıllı tabanlıklar, bot vatkası ve daha fazla asker malzemeleri için askerkolisi.com’u ziyaret edebilirsiniz.)

Temizliğe sıra gelince üst amirleriniz tarafından size belirtilen görevleri doğru yapmanız da bir kural niteliği taşır. Mutfak görevi, banyo ve tuvalet temizliği veya botların temizliği gibi akla getirilecek birçok görev vardır. Hatta faraş kullanmaksızın etraftaki izmaritleri elle toplamak bile askeriyede bir görev anlamındadır. Bu yüzden küçümsediğiniz her şeyi askeri hayatta yaşayabileceğinizi unutmayın.

Askeri Bot Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Şey

bot temizligi bot fircasi
bot temizligi bot fircasi

Askeri bot seçiminde dikkat edilmesi gereken şey hafif ve dayanıklı olmasıdır. Ayrıca kaliteli seçmeniz gerekir. Tabii yoksa veya alamadıysanız askeriyenin verdiği postalları kullanabilme hakkınız da vardır. Zorlu parkur eğitimleri, olumsuz hava koşulları ve engel içeren zeminler bot seçiminin önem taşıdığını gösterir. Ayaklarınızın rahat etmesi de bu konuyla birleşik bir durumdur. Bu yüzden ergonomik bot seçimi yapmalısınız. Botun ağır olması hareket ederken zorlanmanız anlamını taşıyacağından hafif olanı tercih etmelisiniz. Ayrıca pis kokulu ayak mantarı oluşabileceğinden özel bot almanız daha iyi olacaktır. Çünkü çoğu asker hafta sonu izninde ayaklarında oluşan mantara çare olsun diye çeşitli ilaçlar almaktadır. Mantarı bitiren veya ayağı serinleten jeller yaz dönemlerinde çok fazla kullanılır. Kışın ise soğuktan donan ve buruşmuş ayak parmaklarının arasında yaralar çıkabilir. Postalların içine su girebilir. Bu yüzden askeri hayata uygun bot tercihi yapılmalıdır.

Askeri Bot Temizliği

Askeri bot temizliği açısından sabun kullanılmaması gerektiğini bilmelisiniz. Çamur tipi kirlerin ve lekelerin bot üzerinden çıkması ve iz bırakmaması için suyla da yıkamamalısınız. Yani ilk başta dikkat etmeniz gereken şey budur. Botun çamurlu halinde kurumaya bırakmalısınız. Kuruduktan sonra yıkayabilirsiniz. Fakat makineye atmamalısınız. Çünkü makinede yıkanan botlar sertleşip çatlayabilir. Bu nedenle önce kurutup sonra temizlemelisiniz. Bu görev önemlidir. Çünkü askerlik süresi boyunca kullanacağınız bir ürünle ilişkilidir. Bu yüzden dikkate alın diyoruz. Kullanım açısından özel bot aldıysanız kilidi de dayanıklı seçmeyi unutmayın. Çünkü temizleme öncesinde kurutmaya bırakılan botların kaybolma durumları çok yaşanabiliyor.

Askeri Eşyaları Dikkatli Kullanma

Askeri eşyaları dikkatli kullanma her er adayı için önceden araştırılması gereken durumları da öne çıkarmaktadır. Çünkü askeri eşyalar üzerinize hem zimmetli hem de sürekli kullanacağınız eşyalardır. Zaruri haller dışında askeri personel eşyaları yüzünden bile komutan veya üst amir tarafında ceza almanız muhtemeldir. Bu yüzden kilit kullanımı askeriye de meşhurdur. Askerlerin kendi içlerinde kullanacağı eşyalar günlük temizlikte gerektirmektedir. Günlük temizlik yapmakta biraz zorlayıcı olabilir. Bazı parkurlarda üstünüz başınız toz toprak olabileceği gibi çamurda olabilir. Evinizdeki gibi terleyince hemen duş alabileceğiniz durumlar mümkün olmayabilir. Çünkü eğitim sonrası nöbet alma durumunuz da olabilmektedir. Bu yüzden dikkatli eşya kullanımına özen göstermelisiniz.

bot kilidi bot secimi kullanimi
bot kilidi bot secimi kullanimi

 Askeri Bot Kilidi Fiyatları ve Şifreli Dolap

sifreli kilit asker malzemeleriiAskeri bot kilidi fiyatları ve şifreli dolap ürünler er adaylarının askerlik öncesi en çok araştırdığı ve satın aldığı ürünlerdir. Çünkü botların çalınması, kendinize ayırdığınız paranın çalınması veya özel eşyaların karıştırılması gibi haller yaşanabilmektedir. Tabii ki askerlere özel dolap, yatak ve eşyalar verilir. Ancak bu eşyaların kontrolü elinize geçtiği andan itibaren sizdedir. Bu yüzden kilit kullanımında özen göstermeyi unutmayın. Şifreli dolap ise kimi zaman sevdiğinizin resmini saklama, para saklama veya tuşlu telefonunuzu koyma amaçlı bile kullanılacak eşyadır. Mevcut askeri dolapların içine konulacak bir kasadır. Bu kasayı komple çaldırmakta var. Ancak yine de tedbirli olmalısınız. Her şeyi her an üzerinizde taşıyamayacağınız için eşya kullanımında ne kadar tedbir alırsanız o kadar iyidir.

Fiyatlarına gelince ortalama bir miktar belirtmek yanlıştır. Çünkü alışveriş sitelerinde hemen her gün göreceğiniz indirimler vardır. Bu indirimler beraberinde ucuz fiyata kaliteli ürünlerde alabilirsiniz. Genel bakımdan bu konuya ilişkin tavsiye istiyorsanız; ürünleri indirimden ve ucuz alın. Çünkü çok yüksek para ödedikten sonra çalınma gibi bir sorunla karşılaşmak üzücü olacaktır. Giderek daha önemsenen kurallar dâhilinde eşyaların korunması dikkate alınan konudur. Ancak yine de anlık başınıza gelebilecek hırsızlık olaylarını da göz ardı etmemelisiniz. Birde herhangi bir eri suçlamak yerine üst amire bilgi verip onun takip etmesini sağlamalısınız. Çünkü kendi başınıza bir işe kalkıştığınızda erler arası bir sorun oluşacaktır. Buda istenmeyen sorunlara sebep olabilmektedir. Ancak üst amir belirttiğiniz kişileri bir süre takibe aldığında mevcut sorun kökünden çözülebilir. Hiç başınız ağrımadan yaşadığınız olumsuzluktan kurtulabilirsiniz. Ayrıca eşyaları koruma kapsamında günlük temizleme durumuna da kendi sağlığınız için özen göstermelisiniz.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?