Askere Gitmeyi Engelleyen Koşullar [Güncel Liste]

Askere Gitmeyi Engelleyen Koşullar [Güncel Liste]

Askere gitmeyi engelleyen koşullar doğal olarak her erkek tarafından sık sık sorulmaktadır. Askerlik pek çok ülkede vatani bir sorumluluk olarak kabul edilmekte ve genellikle belirli bir yaş aralığında bulunan erkek vatandaşların askeri hizmet vermelerini gerektirmektedir. Ancak hangi hallerde muaf olunduğu zaman zaman düşünülmektedir. Peki, Askere Gitmeyi Engelleyen Koşullar nelerdir?

Asker Setleri ile askerde rahat edin! Hemen tıklayarak tüm setlere ulaşın…

Askere Gitmeyi Engelleyen Koşullar

Bazı nedenler, kişilerin askere gitmesini engellemekte ve çürük raporu almalarına neden olmaktadır. Aşağıda yer alan detaylara göz atarak; konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sağlık Şartları

Askerlik hizmetinin yerine getirilmesi için bireylerin belirli sağlık kriterlerini karşılamaları gerekmektedir. Bu bakımdan askeri gitmeyi engelleyen koşullar arasında yer alan konulardan biridir.

Türkiye’deki askere alım sürecinde, muayene aşamasında bireylerin sağlık durumları detaylı bir şekilde incelenmektedir. Sağlık kriterleri, askerlik hizmetinden muafiyet için en yaygın nedenler arasında yer almaktadır. Fiziksel engeller, bireylerin askerlik hizmetinden muaf tutulmasının diğer bir yaygın nedenidir. Örneğin,

 • Ciddi işitme veya görme kaybı,
 • Uzuv kaybı
 • Veya diğer önemli fiziksel kısıtlılıklar bu kategoriye dahildir.

Kronik hastalığı bulunan bireyler genellikle askerlik görevinden muaf tutulmaktadır. Bu durumlar arasında şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, kronik böbrek yetmezliği gibi durumlar sayılabilir.

Askere Gitmeyi Engelleyen Koşullar [Güncel Liste]
Askere Gitmeyi Engelleyen Koşullar [Güncel Liste]

Eğitim Şartları

Gençler arasında eğitimlerini tamamlamak üzere olanlar, askerlik hizmetini erteleyebilme imkanına sahiptir. Özellikle üniversite veya yüksekokulda tam zamanlı öğrenim görenler, öğrenim süreleri boyunca askerlik görevlerini erteleyebilmektedirler. Bazı durumlarda, akademik personel için de askerlik görevinin ertelenmesi gündeme gelebilir.

Öğretim üyesi olanlar ile yüksek lisans veya doktora öğrencileri, bazı şartlar halinde askerlikten muaf olabilir yahut erteleme hakkı kazanabilir. 2024 askere gitmeyi erteleyen koşullar arasında bilinmesi gereken noktalardan biridir.

Aile Durumu

Kişilerin ailevi ve sosyal şartları da askerlik görevlerinin ertelenmesi ya da muafiyeti sürecinde etmenler arasına girebilir. Örnek olarak erkek kardeşi olmayan ve aile üyelerinden birine bakmak durumunda olan kişiler de bu hizmetinden muaf olabilir. Ayrıca ailede,

 • Yaşlı
 • Hasta
 • Engelli

Bir bireye bakmakla sorumlu olan kişiler için askerlik görevinin ertelenmesi veya muafiyet sağlanabilir. Askerlikten kimler muaf olur kapsamında bilinmesi gereken önemli hususlar arasındadır.

Yurtdışı Halleri

Türkiye dışında ikamet eden ve çeşitli sebeplerle yurtdışında bulunan vatandaşlar için askerlik hizmetinin ertelenmesi veya muafiyeti mümkündür. Belirli kriterleri karşılayan ve yurtdışında sürekli ikamet eden Türk vatandaşları için askerlik hizmeti ertelenebilir veya özel koşullarda muafiyet sağlanabilir. Bu bakımdan askere gitmeyi engelleyen koşullar arasında yer almaktadır.

Askere Gitmeyi Engelleyen Koşullar [Güncel Liste]
Askere Gitmeyi Engelleyen Koşullar [Güncel Liste]

Askerliğe Engel Hastalıklar Neler?

Bazı sağlık sorunlarının, bir bireyin askerlik yapmasını engelleyebileceği kabul edilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenen Sağlık Yeteneği Yönetmeliği, askerlik yapabilecek ve yapamayacak kişiler için belirli bir sınıflandırma yapmaktadır. Bu sınıflandırmaya göre, bireyler A, B ve D dilimleri olarak kategorize edilir.

A diliminde bulunanlar, askerlik yapmaya uygun ve sağlık açısından herhangi bir hastalık veya kusur taşımadığı kabul edilir. B ve D diliminde bulunanlar ise askerlik yapmaya uygun olmayan bireyleri ifade ederler. B ve D diliminde bulunan ve askerlik yapmaya uygun olmayan bireylerin hastalıkları,

 • Göğüs hastalıkları
 • Sindirim sistemi hastalıkları
 • Yüz, boyun, çene ve ağız hastalıkları
 • Sinir ve ruh sağlığı hastalıkları
 • Göz hastalıkları

Halindedir. Askere gitmeyi engelleyen durumlar arasında hastalıkların da bilinmesi gerekir.

İhtiyacınız Olan Askeri Malzemeler Asker Kolisi’nde

Askeriye için hazırlıklar yapıyorsanız bu süreçte gereksinim duyduğunuz malzemelere Asker Kolisi üzerinden ulaşabilirsiniz. Paket halinde uygun fiyata sunduğumuz seçeneklere bakarak, aralarından kendinize ve gereksinimlerinize en uygun olanlara hemen karar verebilirsiniz.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?