Askere Giderken Alınacak Belgeler Nelerdir?

Askere Giderken Alınacak Belgeler Nelerdir?

Asker adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri olan askere giderken alınacak belgeler ve eşyaların nasıl temin edileceğidir. Bu konu başvuruda bulunurken askerlik şubelerinden öğrenilmekte fakat herkes bu bilgileri edinmek için şubelere pek yakın olmayabilir. Askerlik şubesine gitmeye gerek kalmadan gereken tüm evrakları sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda bulabilirsiniz.

Askere giderken alınacak belgelerin en başında en başında T.C kimlik kartınız, varsa ehliyetiniz ve sülüs kağıdınızın olması gerekmektedir.

Sülüs Kağıdı Çıkartma 2023

Sülüs kağıdı çıkarmak oldukça kolaydır. Öncelikle e-devlet üzerinden TC kimlik numarası ve şifrenizi yazarak giriş yapın. Daha sonra üstte yer alan arama çubuğuna “Askerlik Durum Belgesi” yazıp ilk çıkan sonuca gidin ve açılan sayfada pdf olarak indir kısmına bastıktan sonra yazıcı kullanarak çıktınızı alabilirsiniz. Sülüs kağıdı ve diğer tüm belgeleri askerlik yapacağınız şehre gitmeden evvel hazır hale getirmeniz oldukça avantajlı olur. Bilmediğiniz bir şehirde evrakları çıkartmak zorunda kalmazsınız. Fakat unutursanız da hiç problem değil, acemi birlikleri şehre yakın olduğundan ötürü şubenin yakınlarında mutlaka bir kırtasiye bulup sülüs kağıdınıza rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Son yoklama gününden önce ise Verem Sava Dispanseri’ne gidilerek aile hekiminin uygun gördüğü takdirde rapor alınmaktadır.

Askere Giderken Alınacak Belgeler Nelerdir?

Askere Giderken Alınacak Belgeler (Son Yoklama)

 1. T.C kimlik kartınız veya fotokopisi
 2. 9 tane vesikalık fotoğraf
 3. YÖK veya MEB onaylı öğrenim durumunuz hakkında belgenin orijinali ve fotokopisi
 4. Varsa mesleğinizi ibraz eden evrak
 5. Sporcu kariyeriniz varsa sporcu lisansı
 6. Varsa ehliyetinizin aslı ve fotokopisi

Askerde Erken Sevk İçin Başvuru Belgeleri

 1. Dilekçe
 2. Askerlik durum/hal belirtir evrak
 3. Varsa mazeretin ifade edildiği dilekçe

Askere Giderken Alınacak Belgeler Nelerdir?

​Yedek Subaylar İçin Gerekli Evraklar

 1. Dilekçe
 2. YÖK/MEB onaylı diploma ve mezuniyet evrakının aslı ve 3 kopyası
 3. 2 adet nüfus cüzdanı sureti
 4. 8 adet vesikalık fotoğraf
 5. Daha önce geçirilen hastalık, ameliyat veya cerrahi işleminiz varsa ilgili rahatsızlıklara veya ameliyatlara ilişkin raporlar
 6. Yurt dışında üniversite eğitimi tamamlayan adaylar için YÖK tarafınca düzenlenen lisans eğitimi aldığınızı niteleyen resmi evrak. Diplomanız ve 3 adet fotokopisi ile 3 adet Türkçe tercüme edilmiş halini ulaştırmanız gerekmektedir. Türk tercüme edilmiş diplomanız noter veya konsolosluk onaylı olmalıdır.
asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?