Askerde Yemeklere ‘Şap Atılma Uygulaması’ Kalktı mı?

askerde yemeklere sap konulmasi

Askerlik bir erkeğin ömründe oldukça önemli bir yere sahip. Zorunlu olan askerliği bazıları olabildiğince ertelemenin yolunu ararken, bazıları da büyük bir hevesle vatani görevini yapıyor. İş bulmada da önemli bir engel teşkil ettiği için er ya da geç tüm erkekler askere gidiyor ve teskeresini alacağı günü bekliyor.

Ortamından dolayı onlarca erkek aylarca birlikte yaşıyor. Aslında burada askerliği uzun uzadıya anlatmamıza gerek yok. Erkek ya da kadın, giden ya da gitmeyen anlatılanlardan olsa gerek bir şekilde askerlik ortamına aşina. Peki, yazımızın başlığında da geçen ‘şap’ tam olarak ne?

Şap, potasyüm sülfat ve alüminyumdan oluşan bir tip bileşimdir. Yemeklere konduğu iddia edilen şap, renksiz bir toz görünümündedir. Halk arasında cinsel isteği azalttığı yönünde herkesçe konuşulan bir iddiaya da konu olmaktadır. Askerlikte farklı cinsel tercihlere sahip erkeklerin de bulunabileceğinden ya da heteroseksüel erkeklerin düzenine etki edebileceğinden dolayı bazı şeklinde iddialar vardır. Peki bu söylentiler ne derece gerçek?

askerde sap kalkti mi

Şap Gerçekten Cinsel İsteksizlik Yaratıyor Mu?

Halk arasında çok güçlü şekilde yarattığı iddia edilse de çeşitli kitle iletişim araçlarında konuk bulunan bilim adamları bu iddiaların tersini savunmuştur. Dolayısıyla bilim gözünde şap mikropların öldürülmesini sağlayan, insan sağlığına zararsız bir madde olarak görülmektedir.

Askerde Yemeklere Şap Atılıyor Mu?

Bu iddialar söylenti olmaktan öteye gidememiştir. Ne Millî Savunma Bakanlığı, ne Genelkurmay Başkanlığı ne de herhangi bir kuvvet komutanlığı bu iddiaları doğrulamamıştır. Geçmişte bu yönde bir uygulama yapıldıysa dahi günümüzde böyle bir iddiaya kanıt oluşturabilecek bir bulgu yoktur. Kaldı ki şap denilen maddenin cinsel isteksizlik yarattığı ya da cinsel isteğe yönelik bir etkisi olduğu yönünde bir bilgi yoktur. Dolayısıyla askerlikte yemeklere şap atılması uygulaması yapılmamaktadır.

Sosyal medyada yemeğe limon sıkın, mavi oluyorsa şap atılmıştır” şeklindeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?