Askerde Verilen Sınav İzni ve İzin Süresi

askerde sinav izni

‘Eğitim almak herkesin hakkıdır ve engellenemez’ kriteri doğrultusunda askerde olanlar için sınav izni verilmektedir. Askerde olanlar için sınav izni verilmesine ilişkin karar anayasanın 42. maddesine dayandırılmaktadır. İlgili maddede; kimse eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılamaz ifadeleri yer almaktadır. Bu doğrultuda askerler izin alarak ilgili sınava giriş yapabilmektedir.

Ülkemizde bir bireyin eğitim alma hakkı hiçbir şekilde engellenememektedir. Bu yüzden asker olması bu durumu asla değiştirmemektedir. Askerlik yapan ve hafta sonu sınava girmek isteyen kişiler için izin verilerek sınav saatlerinde sınavda olmaları sağlanır. ÖSYM tarafından yapılan tüm sınavlara bireyin asker olması sebebiyle izin alınarak katılım yapılabilir. Bunun yanı sıra Açıköğretim sınavları da yine bireyin askerden izin alması dahilinde uygulanabilmektedir. ALES,  YDS, KPSS, POMEM, LYS sınavları gibi aklınıza gelebilecek her türlü sınava askerlerin izin alarak girmeleri sağlanmaktadır.

Sınav İzninin Süresi Kaç Gün?

Sınav süreleri kişinin sınava gireceği ile bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Yani sınav eğer Aydın’da ise ve kişi Antalya’da askerliğini yapıyorsa yol süreleri dikkate alınarak sınav izni sağlanmalıdır. Eğer ki asker sınava gireceğini belirterek izin istiyorsa ilgili komutan askere izin vermek zorundadır. Askerin sınava giriş belgesini göstermesi halinde ilgili sınavdan yararlanabilecektir. Komutanın izin vermemesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Tüm bunlar dahilinde izin süreleri farklılık göstermektedir.

En çok sorulan sorulardan birisi de askerde olunan süreçte izin alınarak sınava gidilmesi halinde şafaktan düşüp düşmeyeceğidir. Bu soruya verilecek cevap askerleri sevindirecek türdendir. Evet, siz sınavda olduğunuz sürede askerliğinizi saymaya devam edebilirsiniz. Çünkü aldığınız izin sizin askerliğinizden sayılır ve 60 gün askerliğiniz kaldı ise 3 gün izin alarak sınava gittiyseniz geri döndüğünüzde şafak 57 olacaktır. Eğitim alma hakkı anayasal bir hak olduğu için sistem bu şekilde işlemektedir. Sizler de anayasanın bizlere sunduğu bu özel haklardan faydalanmak ve askerlik sürecinde eğitim hayatınızdan geri kalmak istemiyorsanız bu gibi temel kriterlere dikkat ederek askerliğinizi yapmaya devam edebilirsiniz. Soru ve görüşleriniz için yorum yazarak yazıya katkı sağlayabilirsiniz.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Askerde Verilen Sınav İzni ve İzin Süresi” yazısında 14 düşünce

 1. AHMET ÖZTÜRK avatarı
  AHMET ÖZTÜRK diyor ki:

  Kânunî iznimi daha önceden kullandım. Kaymakamlık sınavına girmek için izin istedim. Kânunî iznin olmadığı için göndermeyiz dediler. Bana bu konu ile ilgili yardımcı olabilir misiniz?

 2. Mehmet avatarı
  Mehmet diyor ki:

  Sinav izni verildi 2 gün fakat normal izin vereceklerini askerliğimden düşmeyecegini yani 2 gün geç çikacagimi soylediler bununla ilgili ne yapabilirim

 3. Ceyhun avatarı
  Ceyhun diyor ki:

  Acemi birliğindeyim ve KPSS var usta bırlığne dağıtım olucak eğer KPSS ye gidersem usta bırlıgıne gönderilmiyormuşum 14 gün izole olacakmışım sınavdan sonra doğru mu

 4. Muhammett avatarı
  Muhammett diyor ki:

  Başka bir konu hakkında sorum olacak. Ben üni son sınıf öğrencisiyim. 16-20 mayıs finallerim var ve tüm derslerden geçiyorum. Diploma hazirana kalacak. Ama ben 31 mayısta tecil bozmak istiyorum. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?