Askerde Dolap Aramaları – Dolap Kilitlenir mi

askerde dolap aramasi dolap kilitlenir mi

Askerde Dolap Aramaları – Dolap Kilitlenir mi?

Askerdeki ilk günler acemi birliğini kapsayan günlerdir. 4 haftalık süre içinde askerlik dönemine dair çok şey öğrenirsiniz. Ayrıca askerlik konularıyla ilgili merak edilenlerden biri de askerde dolap kitlemek ve dolap aramaları şeklinde öne çıkan konudur. Askeri nizama göre size verilen eşyaları belli bir düzende dolaba yerleştirmeniz zorunludur. Tabii ki isteğe bağlı kafanıza göre düzen yaparsınız. Ancak dolap aramalarında size ait dolapta düzenlilik yoksa ve yakalatmamanız gereken telefon gibi eşyalar bulunuyorsa komutanınızdan ceza alabilirsiniz. Dolap düzensizliği nedeniyle de azar işitebilirsiniz. Çünkü üst amirler nöbetçi subaylara dolap araması görevi verir. Bu durumda dolap kitleyemezsiniz. Arama yapıldığında da nöbetçi subaylar komutana dolap bilgilerini harfiyen söyler.

Askeriyede dolap kitlenebilir mi diye soran er adayı çok fazladır. Gerçekte kitlenebilir. Ancak kitleseniz de arama yapılacağı zaman faydasız bir işlem yapmış olursunuz. Yine de dikkatli olmakta fayda vardır. Dolabı kilitleyemeseniz de kendinize özel çanta alıp onu kitlemek mümkündür. Tabii dolabı açan onu açamaz mı diye de düşünebilirsiniz. Hırsızlık hallerinde bu mümkündür. Ancak çanta kilidi, bot kilidi gibi eşyaya özel kilit alıp belli bir düzende dolap kullanmak mantıklı bir çözümdür. Bazı askeri şubelerinde dolap kitlenmektedir. Tabii her şubede bu durum mümkün olmayabilmektedir.

askerde dolap duzeni dolaplar kitlenir mi nevresim takimi
askerde dolap duzeni dolaplar kitlenir mi nevresim takimi

Askerde Eşyaları Muhafaza Etme

Askerde eşyaları muhafaza etme genel bir durumdur. Bu konu dolaba sığmayan eşyaların malumatıyla da ilgilidir. Erlerin askerliğe başlarken yanında getirecekleri eşyalar dolaba sığmaz. Bu durumda kalan eşyaların depolara götürülmesi mümkün olur. Bu sayede güvenli bir şekilde muhafaza edilir. Ancak sürekli kullanmanız gereken eşyaları da dolabınıza sığdırmayı öğrenmelisiniz. Eğer bir çanta ve kilit getirirseniz özel eşyalarınızı muhafaza etmek daha kolay olacaktır. Sığmayan eşyalar depoya götürüldüğünden dolayı askerden lazım olduğunda bulmanız zorluk yaşatabilir. Çünkü iştimaya denk gelinmesi halinde 1 dakikalık geç kalmanız bile sorun olabilir. Bu yüzden fermuarlara kilit takmayı unutmayın.

Askerde Dolapta Olan Ürünlerden Bazıları:

full 38 parca asker malzemeleri bedelli asker kolisi 5274
full 38 parca asker malzemeleri bedelli asker kolisi 5274

Askerde Dolap Kitlemek Yasak mı?

Dolap kullanımına dair merak edilen sorulardan biri de askerde dolap kitlemek yasak mı şeklinde öne çıkmaktadır. Askerde genellikle dolap kontrolleri yapıldığından dolap kitlenmeye izin verilmez. Fakat bazı durumlarda veya şubeye göre dolap kitlenmesi de mümkündür. Açık kalması ve kontrol açısından eşyaların kaybolması bir sorun demektir. Bu yüzden paranızı ve çok özel eşyalarınızı yanınızda taşımalısınız.

askerdeki dolaplar nasil
askerdeki dolaplar nasil

Askerde Dolap Araması Nasıl Yapılır?

Askerde dolap kullanımıyla ilgili merak edilen sorulardan biri de askerde dolap araması nasıl yapılır şeklinde öne çıkıyor. Askerde dolap araması habersiz veya haber verilerek yapılabilmektedir. Komutanların dolap teftişleri meşhurdur. Genel bakımdan dolabın içindeki özel eşyaları karıştırmazlar. Sadece dolabın düzeni sağlanmış mı veya düzenli mi veya temiz mi şeklinde dolabı teftiş ederler. Dolap kontrolleri de popülerdir. Çoğu asker bu konuda azar işitmiştir. Çünkü dolap düzenini sağlamak her zaman kolay olmamaktadır. Dolap düzeninde baktıkları kullanmak zorunda olduğunuz bot boyası ve havlunun katlı olup olmamasıdır. Dağınıksanız, boyanın ağzı açıksa veya havlunuz katlı değilse komutanınızdan azar işitirsiniz. Sürekli aynı hali devam ettirmeniz halinde komutan size gıcık kapıp ceza anlamında görev bile verebilir. Ancak düzenli biriyseniz sorun olmayacaktır. Korkmanıza da gerek yoktur. Dolap düzeni askerler için önemlidir.

asma kilit bot kilidi asker malzemeleri

Askeri Dolaba Konmaması Gereken Şeyler

Askeri dolaba konmaması gereken şeyler kapsamında ilk olarak bisküvi, yiyecek gibi şeyleri belirtmeliyiz. çünkü mevcut eşyaların arasında yiyecekler hijyenik kalmaz. Birde kemirgen hayvanların askerlerin yatak bölümüne dadanmasını sağlayabilir. Ayrıca teftiş yapılması halinde ağzı açık kalan bir yiyecek veya içecek varsa komutandan azar işitebilirsiniz. Bu durum genel bir sorun anlamına gelir. Düzeni de bozar. Çünkü orası bir askeriyedir. Zula yapacağınız bir yer değildir. Şayet geceleri yatmadan önce içmeye alışkın olduğunuz bir içecek varsa bunu en az 1 saat önce alıp koymak ve hemen içip tüketmek gerekir. Bu sayede hem yakalanmaz hem de dolabınızı steril şekilde kullanmış olursunuz. Kısaca dolap düzeni her asker için önem arz edebilen konudur. Dolaplarınızda getirdiğiniz eşyalar, kilitleme durumu, eşyaların düzenli konuluşu veya izin verilmeyen eşyaların bulunması gibi her detay teftiş arasında dikkate alınır.

asker malzeme listesi ne almaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?