Bedelli askerlik ile ilgili bilgi için aşağıdaki başlıklara tıklayıp doğrudan istediğiniz sorunun cevabını öğrenebilirsiniz.

1. Bedelli Asker Malzemeleri

2. Bedelli Askerlik İhtiyaç Listesi

3. Bedelli Askerlik Hakkında Bilgi – Soru/Cevap

4. Bedelli Askerlik Başvuru Şartları Nelerdir?

5. Bedelli Askerlik Kaç Gün?

6. Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

7. Yıllara Göre Bedelli Askerlik Ücreti

8. Bedelli Askerlik Yol Parası Ne Kadar?

9. Bedelli Askerlik Yol İzni Sevk Tarihi Farkı Nedir?

10. Bedelli Askerlik Para İadesi Var Mı?

11. Bedelli Askerlik Geç Teslim Olursak Ne Olur?

12. Bedelli Askerlik Taksit Ödeme Nasıl Oluyor?

13. Bedelli Askerlik Muayene İşlemleri Nasıl Oluyor?

14. Bedelli Askerlik İptal Edilir Mi?

15. Bedelli Askerlikte Yaş Sınırı Nedir?

1. Bedelli Asker Malzemeleri

Bedelli asker seti kış ve yaz ayları için farklı içeriklere sahip olarak en çok ihtiyacınız olan malzemelerin toplamından oluşur. Havacı erlerin setleri farklıdır. Kış ayları için hazırlanan setlerde 3’lü setlerden 30’lu setlere kadar satın alma imkanı vardır.

Asker fanilası, asker donu, kışlık asker çorabı, termal içlik seti, polar bere, eldiven, boyunluk malzemeleri alacağınız set sayısına göre değişiklik gösterir. Asker botlarınız için bot boyası, parlatıcı sünger, bot vatkası, tabanlık, bot kilidi bulunur. Kişisel bakım ihtiyaçlarınız için tıraş bıçağı, kolonyası ve çantası vardır.

Yaz ayları için hazırlanan setlerde set miktarına göre asker fanilası, asker donu ve asker çorabı vardır. Bedelli askerlik çantası içerisinde asker botlarınız için gerekli olan malzemeler bulunur. Kişisel bakım malzemeleri kışlık setler ile aynıdır. Dolap ve çanta kilitleri çalınma gibi durumlara karşı önlem amaçlı konulur.

Havacılık setlerinde fanila, don gri renktedir. Kış setleri için polar, eldiven, uzun çorap ve bere takımları siyah renklidir. Çamaşırlar için kirli çamaşır torbası, temiz çamaşır torbası bulunur.

Banyo havlusu, el ve yüz havlusu ile tıraş havlusu ayrı olarak setlerde vardır. Boyna asılan asker cüzdanı kimliğinizi ve paranızı antrenman sırasında da güvenle yanınızda taşımanızı sağlar. Setlerin içerisinde dikiş kutusu bulunur. İğne ve iplikler ile yırtılma gibi durumlarda kıyafetlerinizi tamir edebilir ve yeniden kullanabilirsiniz.

AskerKolisi.com’da Asker Setleri Üçe Ayrılıyor

Temel, Tavsiye ve Her Şey Dahil olarak üçe ayırdığımız bedelli asker setleri kategorisindeki paketleri uygun fiyat ve hızlı kargo ile sizlere ulaştırıyoruz. Temel sette en gerekli ürünler, tavsiyede üzerine bakım ürünleri gibi asker malzemeleri, her şey dahil set içerisine ise neredeyse eksiksiz askeri malzemeleri ekledik.

Aynı setlerin kışlık asker paketleri içerisine de havlu çorap (çorapların hepsi), içlik takımı, bere, boyunluk ve eldiveni dahil ettik.

Temel Asker Seti

Tavsiye ve Her Şey Dahil Asker Seti

Havacı Asker Setleri – Havacı Asker Malzemeleri

TÜM YAZLIK VE KIŞLIK ASKER SETLERİMİZ İÇİN TIKLAYINIZ

2. Bedelli Askerlik İhtiyaç Listesi

Bedelli askerlik ihtiyaç listesi birliğinize teslim olduktan sonra ihtiyacınız olabilecek en küçük detay düşünülerek hazırlanmıştır. 3’lü setlerde askerde olacağınız günler süresince size yetecek sayıda ürün mevcuttur. İç çamaşırları askerde size en çok lazım olacak ürünlerdir. Asker fanilası, asker donu, asker çorabı her sette mevcuttur.

bedelli askerlik ihtiyac listesi

Asker botlarınız için bot boyası, parlatıcı sünger, bot vatkası, tabanlık, bot kilidi, bot fırçası malzemeleri mevcuttur. Kişisel bakımınız için aşağıdaki malzemeler mevcuttur:

 • Ayak ve pişik pudrası
 • Tuvalet kağıdı,
 • Sabun kutusu,
 • Banyo jileti,
 • Tıraş çantası,
 • El ve yüz sabunu,
 • El ve yüz kremi,
 • Yara bandı,
 • Tırnak makası,
 • Cımbız,
 • Çengelli iğne,
 • Tıraş kolonyası,
 • Tıraş köpüğü,
 • Tıraş bıçağı,
 • Diş macunu,
 • Diş fırçası,
 • Kulak temizleme çubuğu,
 • Islak mendil,
 • Peçete,
 • Banyo lifi,
 • Ayak koku giderici toz

Bedelli askerlik için gerekli malzemeler arasında tıraş havlusu, banyo havlusu, el ve yüz havlusu bulunur.

Klasik asker saati ile gün içerisinde zamanı istediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz. Çamaşırlarınız için kirli çamaşır torbası, temiz çamaşır torbası mevcuttur. Ek olarak jel tabanlık setlerin içerisinde bulunur.

Askeri yastık kılıfı, askeri nevresim takımı ile yattığınız alanı hijyenik tutabilirsiniz. Setlerin içerisinde ek olarak valiz bulunur. Kullanmadığınız eşyaları dolabınız haricinde burada da muhafaza edebilirsiniz. Terhis zamanı eşyalarınızı güvenle bu valizde taşıyabilirsiniz. Askerde olduğunuz süre boyunca ihtiyacınız olan her şey karşılanır.

KENDİ SETİNİ KENDİN OLUŞTUR. hEMEN ŞİMDİ TEK TEK ASKER MALZEMELERİNİ SEPETİNE EKLE!

3. Bedelli Askerlik Hakkında Bilgi – Soru/Cevap

Bedelli askerlik çok eski zamanlardan beri ülkemizde zorunlu olarak gerçekleştirilen askerlik görevine bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Devletin belirlediği belirlenen bir ücretin karşılanması ile normal askerlik süresi kısaltılır. Bu ücretin alınma sebebi hem kişinin hayatının ve işinin etkilenmemesi hem de devletin yararına olur.

Yasalar da bedelli askerlik yapmanın bir hak olduğunu kabul etmiştir. Bu alternatiften yararlanmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve 18 yaşını bitirmiş olmak gerekir. Her sene bedelli askerlik için verilmesi gereken ücret değişebilir. Bedelli askerlikten yararlanmak için açıklanan ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi gerekir.

Peşin ödeme olduğu için bankalar bedelli askerlik kredi avantajı sunarak kişilerin daha sonra taksitle ödemesine imkan sunar. Bu krediyi kullanabilmek için gelirinizi gösteren bir belge götürmeniz yeterlidir. Bedelli askerlik yapabilmek için bazı şartlara uyum sağlamanız gerekir. 18 yaşını geçmiş ve yurt dışında 3 yıl ve üzeri çalışmış kişiler ülkemize geri döndüklerinde bedelli askerlikten yararlanabilirler.

Kişi 30 yaşını geçmişse bedelli askerlikten ücreti ödediği takdirde faydalanabilir. Açıklanan süre boyunca peşin olarak ücreti ödeyen herkes başvurusunda aykırı bir durum olmadıkça bedelli askerlikten yararlanarak askerlik görevini tamamlamış sayılır. Başvuru yapmak için size en yakın askerlik şubesine gidebilirsiniz. Eğer yurt dışında kalıyorsanız konsolosluk yardımı ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurular yüz yüze olur mail ya da telefon ile yapılamaz.

4. Bedelli Askerlik Başvuru Şartları Nelerdir?

Askerlik için yaşını doldurmuş olan her erkek birey bedelli askerlik başvurusu yapabilir. Yaş için herhangi bir üst sınır yoktur. Bedelli askerliğe başvurabilmek için askerlik sürecinin başlamamış olması gerekir.

bedelli askerlik basvuru sartlari nelerdir

Başvuru yaptıysanız ve teslim olmayarak yoklama kaçağı durumuna düştüyseniz tekrar bedelli askerlik için başvuru yapamazsınız. Başvuruyu özgür iradesi ile yapmalı ve devlet tarafından açıklanan son başvuru tarihine kadar gerekli evraklarla başvurusunu tamamlamış olmalıdır. Sağlık muayenesi olarak askerlik yapması için herhangi bir sağlık problemi olmadığına dair doktor onayı alması gerekir.

Başvuruyu gerçekleştiren kişi bedelli askerlik ücretini başvurusundan sonraki 2 ay süresince peşin olarak ödemek durumundadır. Bedelli askerlikte eğitim alınır ve bu eğitimin alınması için sevk dönemi ve celp dönemi belirlenmesi adına tercih yapması gerekir. Başvuru sonrasında çekiliş yapılır ve kişinin bu çekilişle hak kazanması gerekir. Bedelli askerlik yapacak kişiler 1 ay süren bir temel eğitim alırlar ve bu eğitimi tamamlamak zorundadırlar.

Bedelli askerlik ücretini ödeyen ve bu duruma engel olabilecek herhangi bir sağlık problemi olmayan her erkek birey bu haktan yararlanabilir. Yapılan kura sonucunda eğer kişinin adı çıkmazsa bir sonraki açıklanan tarihlerde yeniden başvuru yapabilir. Herhangi bir yerde yasalardan saklı bulunmamak ya da kaçak olmamak gerekir. Erteleme hakkı yoksa açıklanan tarihlerde başvuruyu tamamlaması gerekir.

5. Bedelli Askerlik Kaç Gün?

Bedelli askerlik yapmak isteyen kişilerin öncelikle başvuru yapması daha sonra da o sene için belirlenen ücreti son ödeme tarihine kadar ödemesi gerekir. 2021 senesi için bedelli askerlik yapmak isteyen kişilerin ödemesi gereken miktar 39.788,64 TL olarak belirlenmiştir.

bedelli askerlik kac gun

Son ödeme tarihi 30 Haziran 2021 günü saat akşam 18:00 olarak belirlenmiştir. Bedelli askerlik yapabilmek için ödenmesi gereken miktar peşin olarak ödenir. Ödemeyi dilerseniz askerlik şubesinden yapabilir ya da e-devlet üzerinden online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Ödemeyi online olarak yapabilirsiniz ama başvuruyu yüz yüze yapmanız gerekir.

Başvuru yaptığınızda ve kabul edildiğinde son ödeme tarihine kadar dilediğiniz gün ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet kullanmak istemeyenler için devlet tarafından işletilen bankalar ya da PTT kullanılabilir. Ödemeyi yaptıktan sonra size celp dosyası gelir ve hangi tarihlerde bedelli askerlik yapacağınız belirtilir. Belirtilen tarihte gidip teslim olmanız gerekir.

Başvurusu kabul edilen ve celp alan kişiler teslim olduktan sonra 1 ay süresince eğitim alırlar. Verilen eğitim temel asker eğitimidir. Bedelli askerlik başvurunuz kabul edildikten sonra eğer ödemeyi zamanında yapmazsanız hakkınızı kaybetmiş olursunuz ve bir dahaki seneye yeniden başvuru yapmanız gerekir.

Hakkını kaybeden kişi başvuru zamanında yaptığı ödemeleri geri almak istediğinde dilekçe ile başvurması gerekir. Dilekçe sonucu toplam 1 ay içerisinde çıkar ve ödemesini geri alabilir.

6. Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bedelli askerlik e-devlet üzerinden hızlı bir şekilde başvuru yapılabilir. E-devlet hesabınızı açtıktan sonra yapmanız gereken birtakım işlemler vardır. E-devlet hesabınızı açtıktan sonra arama butonuna “bedelli askerlik başvurusu” yazdığınızda ilgili ekran karşınıza çıkar.

bedelli askerlik basvurusu nasil yapilir

Ekran açıldıktan sonra eğer askerliğiniz üzerinde tecil varsa öncelikle bunu kaldırmanız gerekir. Tecili iptal ettikten sonra bedelli asker başvurunuzu yapabilirsiniz. Bedelli asker başvurunuzu yaptıktan sonra onaylanma süreci başlar.

Başvuru yaparken eğer hak kazanamazsanız ya da bir sebepten gidemezseniz ödeme geri alabileceğiniz askerlik şubesini seçmeniz gerekir. Tüm işlemleri kaydettiğinizde karşınıza ödeme bölümü çıkar.

Ödeme işlemlerini yine e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. Askerlik yaşına gelmiş ve yoklama kaçağı olmayan herkes bedelli askerlik başvurusu yapabilir. Başvuru yapan kişi sayısı alınacak asker sayısının çok üzerinde olduğunda kuraya başvurulur.

Çekilen kura ile kimlerin o yıl bedelli askerlik yapacağı belirlenmiş olur. Ödemeyi yapmanıza rağmen kurada isminiz çıkmayabilir. Bu sebeple ödemeyi geri almak için dilekçe ile başvuru yapmanız gerekir. Kurada çıkan ve bedelli askerliğe kabul edilenler için celp dosyaları adreslerine gönderilir. E-devlet üzerinden de nereye teslim olacakları ve hangi tarihlerde askerlik yapacaklarını öğrenebilirler.

Kurada adı çıkan kişiler için ödemeyi tamamlamış olmak zorunludur. Yoksa kurada adı çıksa dahi bedelli askerlik yapamazlar. Ödemelerin belirtilen son ödeme tarihine kadar peşin olarak yapılması ve gecikmemesi gerekir.

7. Yıllara Göre Bedelli Askerlik Ücreti

Çeşitli sebeplerle uzun ya da kısa dönem askerlik yapmadan belirli bir ücret karşılığında bedelli askerlik yapılabilir. Bedelli askerliğin hak olduğu yasalar ile de belirlenmiştir. Bedelli askerlik çok eski zamanlardan günümüze kadar sürmekte olan bir hizmettir. Aşağıda yıllara göre bedelli askerlik ücretlerinin listesi vardır:

 • 1987 yılında bedelli askerlik ücreti 5,425 TL
 • 1992 yılında bedelli askerlik ücreti 4,785 TL
 • 1999 yılında bedelli askerlik ücreti 15.000 TL
 • 2011 yılında bedelli askerlik ücreti 30.000 TL
 • 2014 yılında bedelli askerlik ücreti 18.000 TL
 • 2018 yılında bedelli askerlik ücreti 15.000 TL
 • 2020 yılında bedelli askerlik ücreti 35, 054 TL
 • 2021 yılında bedelli askerlik ücreti 39.788,64 TL

yillara gore bedelli askerlik ucreti

Her yıl devlet tarafından istenen bedelli askerlik ücreti değişiklik gösterebilir fakat katılmak isteyenlerin tüm ücreti peşin olarak ödeme zorunluluğu değişmez. Peşin olarak ödendiğinde kuraya girmeye hak kazanırlar.

Miktar yüksek olduğu için bankalar bedelli askerler için kredi imkanı sunar. Gelir belgesi ile gittiğinizde size uygun taksit seçenekleri ile kredi seçerek bedelli askerlikten yararlanabilirsiniz. Başvurular e-devlet üzerinden yapılır ve kura sonuçları da yine e-devlet üzerinden yayınlanır. Kurada adınız çıkarsa hangi birliğe teslim olacağınız ve hangi tarihlerde bedelli askerlik yapacağınız da e-devlet üzerinden öğrenilebilir.

Teslim olacağınız tarih ve saati geçirmemelisiniz yoksa yoklama kaçağı sayılırsınız. Belirtilen tarihlerde hazır olmanız gerekir.

8. Bedelli Askerlik Yol Parası Ne Kadar?

Bedelli, uzun ya da kısa dönem fark etmeksizin askerliğini yapacağı yer belirlenmiş olan kişilere giderken yol ücretini karşılaması için belirli bir miktar ödeme yapılır. Bu miktara da askerlik yol parası denir.

Yol parası ödemeleri kişinin gideceği yere kadar ne kadar yol olduğu ve nasıl gideceği dikkate alınarak hesaplanır. Yol parası miktarları şu şekildedir:

 • 0 ile 600 km arası 20 TL
 • 601 ile 1200 km arası iki gün için 40 TL
 • 1201 ile 1801 km arası 3 gün için 60 TL

bedelli askerlik yol parasi ne kadar

Ödemelerin zamanı tek bir tarihte yapılmadığı için farklı zaman dilimlerinde olabilir. Bazı kişiler için askeriyeye teslim olmadan önce ödenir. Bazı kişiler için ise askere teslim olduktan sonra yol parası ödemesi gelebilir. Ödemeler eski zamanlarda direkt olarak askerlik şubeleri ile yapılırdı ve herkes askeriyeye teslim olmadan önce alabilirdi.

Günümüzde ödemeler PTT aracılığı ile gerçekleştiğinden ödeme süreleri bazen belli olmayabiliyor ve farklı zamanlarda olabilir. Askerlik şubesi bazı durumlarda inisiyatif kullanarak askere gidecek olan kişinin otobüs parasını öderler. Böylece yol parası almaya gerek kalmadan ücret karşılanmış olur.

Askerlik görevini doğuda yapacak olan kişiler için askerlik şubeden otobüs için ya da uçak için bilet alınıp verilir. Bu şekilde askere gitme durumunda bir sorun olması önceden ortadan kaldırılmış olur.

9. Bedelli Askerlik Yol İzni Sevk Tarihi Farkı Nedir?

Bedelli askerlik yapacak olan kişiler için askeriyeye teslim olması adına belirli bir sevk tarihi açıklanır. Sevk tarihi o yıl için katılan her kişi için çoğunlukla aynı olur ama askere katılım tarihi herkes için farklı olabilir. Bunun sebebi gidilecek yolun kişiye göre uzunluğunun değişmesidir.

Bedelli Askerlik Yol izni Sevk tarihi farki nedir

Yol uzunluğuna göre bedelli askerlik yapacak kişi yol izni alır. Teslim olunacak tarihi de alınan yol izninde kaç gün olduğu belirler. 19 Kasım 2021 sizin için sevk tarihi ise ve 2 gün olarak yol izni alırsanız 21 Kasım 2021 tarihinde birliğinize teslim olmanız gerekir. Aldığınız yol izni bedelli askerlik sürenizden düşülür.

Yol izninde kaç güne sahip olacağınız ise teslim olmak için kaç kilometre yol gideceğinize göre hesaplanır. Eğer gideceğiniz yol 800 km mesafeden azsa 1 gün yol iznine sahip olursunuz. 800 ile 1600 km arası ise 2 gün, 1600 km mesafeden fazla ise 3 gün yol iznine sahip olursunuz.

Kaç gün izin aldıysanız sevk tarihini o kadar gün aşabilir ve birliğinize teslim olabilirsiniz. Gidilecek yol mesafesi farklı olduğundan dolayı birliğe teslim zamanları da farklılık gösterir. Sevk tarihi ve teslim tarihleri bu sebeple birbirinden farklıdır ve her süre askeriye tarafından belirlenir. Teslim tarihinde belirlenen saatte birlikte oluşunuz kesin olmalıdır.

10. Bedelli Askerlik Para İadesi Var Mı?

Bedelli askerlik, askerlik çağına gelmiş olan herkes için yapmaya hak kazanabildiği bir uygulamadır. Devlet tarafından bir ücret belirlenir ve bu ücreti peşin olarak yatıran herkes bedelli askerlik yapabilir.

Bedelli Askerlik Para iadesi var mi

Bedelli askerlik kontenjanı her sene belirli bir sayıda açılır ve başvurular bu kontenjandan yüksek olabilir. Böyle durumlarda kura çekilişi yapılır. Bedelli askerliğe başvurmak için peşin olarak ücreti ödediğiniz zaman kurada çıkmayabilirsiniz. Kurada seçilmediğinizde ödemiş olduğunuz bedeli geri almaya hak kazanırsınız.

Açıklanan peşinat ödemesi miktarından daha fazla para yatırdıysanız daha sonra dilekçe vererek fazla yatırdığınız miktarı geri alabilirsiniz. Kurada çıktıysanız ve teslim tarihiniz belli olduysa fakat gitmeniz gereken tarihte teslim olmadıysanız paranızı geri iade alabilirsiniz.

Kurada çıkmayan kişiler bir şekilde bedelli askerlik yapıyor ise ve bu tespit edilirse derhal paraları iade edilerek birlikten çıkarılırlar. Ödeme yaptığınız halde başvurunuz bulunmuyorsa ödediğiniz miktar size geri ödenir. Teslim tarihinde birliğe teslim olduktan sonra 1 aylık eğitim süreci sona ermeden birtakım durumlar sebebiyle askerlik yapamayacak hale gelen kişilere paraları iade edilir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılma gibi durumlar yaşandığında bedelli askerlik ödemesi yaptıysanız paranız geri verilir. Vefat durumlarında bedelli askerlik ücreti geri iade edilir. Para geri iadeleri dilekçe yoluyla başvurulduktan sonra alınır.

Başvuru yapılırken IBAN numarası da yazılır ve paranın geri iadesi bu hesap üzerinden olur.

11. Bedelli Askerlik Geç Teslim Olursak Ne Olur?

Bedelli askerlik yapmaya hak kazanan kişiler için öncelikle sevk tarihi belirlenir. Daha sonra teslim olacakları birliğin ikametgahlarına uzaklığına göre yol izinleri alınır. Yol izni sonunda belirlenen tarihte askerin birliğe teslim olması gerekir. Bedelli askerlik geç teslim olma durumunda geç kaldığınız süre boyunca geç terhis edilirsiniz.

askere yeni gidenler karantina muayene 1

Ne kadar geç kaldıysanız terhis tarihinizde o kadar geç olur ve bu şekilde askere katılan diğer kişilerin de hakkı yenmemiş olur. Birliğe teslim olmak için gittiğinizde teslim olma işlemleri yaklaşık olarak 2 ile 3 saat sürecektir.

İşlemler çok fazla kişi olduğu için tekli sıralar halinde gerçekleştirilir ve her şey bir düzen içerisinde ilerler. Birliğe giriş yapmadan önce gelen her kişi güvenlik amacıyla aranarak içeri alınır. Aramalar x-ray cihazları ile yapılarak yasak olan herhangi bir eşyanın bulunup bulunmadığı kontrol edilerek güvenlik sağlanır.

Birliğe teslim olan her kişi sigorta yapılır ve bu sigorta için de belirli bir miktar ücret ödenmesi gerekir. Bu sigorta birlik içerisinde olumsuz durumlar yaşanırsa hayatınızı garantiye alma amaçlıdır.

Hastalıklara karşı aşı olunur ve size gerekli bilgileri dolduracağınız form verilerek işlemler devam ettirilir. Form ve sağlık kontrolleri bittiğinde birlikte kaldığınız sürece lazım olacak olan ve giyeceğiniz askeri malzemeler için sıraya girersiniz ve eşyalarınızı alırsınız.

12. Bedelli Askerlik Taksit Ödeme Nasıl Oluyor?

Bedelli askerlik hakkı kazanan kişiler devlet tarafından belirlenen ücreti ödemekle yükümlü olurlar. Bu ücreti ödemediklerinde bedelli askerlik yapmaya hak kazanamazlar. Devlet tarafından belirlenen ücret e-devlet üzerinden peşin olarak yatırılmak zorundadır.

bedelli askerlik taksitli odeme nasil

Peşin ödeme yapmayan kişiler bedelli askerliğe hak kazanamazlar. Bedelli askerlik ödemesi yaparken taksit imkanı yoktur ama günümüzde bu durum bankalar tarafından verilen krediler ile bir seçenek haline gelmiştir.

Bankalar bedelli askerlik kredisi adı altında şartlara uyan kişilere kredi verirler. Aldığınız kredi ile bedelli askerlik parasını peşin ödeyebilir daha sonra bankaya taksit halinde krediyi geri ödeyebilirsiniz. Taksitli ödeme ancak bu şekilde mümkün olabilir. Kredi almak için gelir belgesi ve kimlik bilgilerinizle başvurmanız yeterlidir.

Banka uygun gördüğünde kredinizi hemen kullanmaya başlayabilir daha sonra da taksitle geri ödeyebilirsiniz. Bedelli askerlik ücretini peşin olarak yatırmayanlar kura çekilişine hak kazanamazlar. Kuradan sonra eğer çekilişte isminiz çıkmadıysa ödediğiniz peşinat size geri ödenir.

Bedelli askerlik kura çekilişi çok fazla başvuran olduğu durumlarda kontenjan aşımı olursa gerçekleştirilir. Her yıl belirli sayıda kişi bedelli askerlik yapması için alınır ve geri kalanların ertesi sene yeniden başvuru yapması gerekir. Banka ödemelerinizi direkt olarak kapatabilir ya da taksitleri öderken paranızı gelecek sene için bekletebilirsiniz. Kurada çıkmazsanız paranızın geri iadesi yaklaşık olarak 1 ay süresince yapılabilir.

13. Bedelli Askerlik Muayene İşlemleri Nasıl Oluyor?

Bedelli askerlik yapacak olan kişiler öncelikle sağlık muayenesinden geçerler. Sağlık muayenesi TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği tarafından belirlenmiş olan kriterlere göre gerçekleştirilir. Bedelli askerlik yapacak olan kişinin sağlık durumu buna elverişli mi, üst düzey görevlerde yer alabilir mi gibi konular sağlık muayenesinden sonra anlaşılır.

Bedelli Askerlik Muayene Islemleri Nasil Oluyor

Kişiler öncelikle uzman doktor tarafından muayene edilir ve bir rapor hazırlanır. Daha sonra uzman doktorun hazırladığı bu raporu da askeri heyet kontrol eder. Aile hekimleri de bu muayeneyi gerçekleştirebilir. Eğer muayene sonucunda askerliği yapmaya engel olacak bir sağlık sorunu ortaya çıkarsa rapor yine askeri heyetin incelemesine girer ve onlar tarafından onaylanır.

Sağlık muayenesi ilk önce fiziksel anlamda gerçekleştirilir. Kişinin boyu ve kilosu hesaplanır. Muayene gerçekleştirildikten sonra elverişli raporu yine doktor tarafından hazırlanır. Askerliğini yapmaya engel bir hastalık bulunduğunda daha detaylı kontrol için hastaneye sevk edilirler.

Yapılan muayene askere başlama için gerekli bir işlemdir. Sağlıklı olduğuna kanaat getirilen kişi askeriyeye teslim olduğunda yeniden muayene edilir. Bu muayene sonucu da belgeyle bildirilir ve askerlik için hiçbir engel olmadığı iki kere kanıtlanmış ve belgelenmiş olur. İkinci muayene kişi sağlık raporu aldıktan sonra teslim olacağı süre gelene kadar herhangi bir hastalığa yakalanıp yakalanmadığının kesinleşmesi için gerçekleştirilir. Muayene askerlik süresi bitip terhis olacak olan kişiler için de uygulanır.

14. Bedelli Askerlik İptal Edilir Mi?

Belirli bir ücret ödeyen askerlik çağına gelmiş olan TC vatandaşları bedelli askerlik yapmaya hak kazanırlar. Bedelli askerlik yapabilmek için öncelikle devlet tarafından belirlenen parayı peşin olarak ödemek gerekir.

Bedelli Askerlik Iptal Edilir Mi

Peşinatı ödeyen ama bir sebepten bedelli askerlik yapmaktan vazgeçen kişiler belirli şartlar uygunsa vazgeçme hakkına sahip olurlar. Bedelli askerliği iptal edebilmek için öncelikle sevk tarihinde ve teslim tarihinde askeriyeye teslim olmamış olması gerekir. Teslim olmayanlar yine askerlik şubesine başvurur ve iptal süreci başlatılır. Hakkından vazgeçtiğinde ileride yeniden hakkı olmaz. Tekrar bedelli yapmak istiyorsa hiç başvurmamış gibi işlemleri yeni baştan yapmak zorunda olur.

Kişi eğer bedelli askerlik yaparken temel eğitim aldığı vakitlerde Türk vatandaşlığından çıkarsa bedelli iptal olur ve parasını geri alabilir. Fakat daha sonra yeniden Türk vatandaşı olursa bedelli askerlik hakkı ona geri verilmez.

Bedelli askerlik hakkına sahip olup terhis vakti olacak zamana kadar teslim olmayan kişilerin bedelli askerlik hakkı düşer. Teslim olduktan sonra eğer yoklama kaçağı olursa bedelli askerlik hakkı düşer. Birlikte bedelli askerlik çıkmamasına rağmen askerlik yapan kişiler tespit edilirler bedelli askerlik hakları düşer.

Bu kişiler askerlikten kalan sürelerini TSK tarafından belirlenmiş birliklerde devam ettirir ve bir daha bedelli askerlik hakkından yararlanamazlar. Kişi birliğe teslim olmuş temel eğitime katılmışsa ya da bitirmişse bedelli askerliğini iptal ettiremez.

15. Bedelli Askerlikte Yaş Sınırı Nedir?

Bedelli askerlikte yaş sınırları eğitim durumlarına göre farklılık gösterebilir. Günümüzde bedelli askerlik kalıcı olduğu için lise öğrencileri tecil için yaş sınırı en son 22 yaş olarak belirlenmiştir.

bedelli askerlikte yas siniri

Kişi meslek yüksek okul ise 28 yaşına kadar tecil ettirme hakkına sahiptir. Lisans mezunu ise 28 yaşına kadar tecil ettirme hakkına sahiptir. Lisans üstü yapan kişiler için tecil ettirme yaşı 32 yaş olarak belirlenmiştir. Spor müsabakalarına katılan sporcular için tecil yaşı 35 olarak belirlenmiştir.

Erteleme hakkı belirlenen kişiler yaşları gelene kadar teslim olmak zorunda olmazlar ve eğer belirlenen yaş sınırı geçerse ve teslim olmazlarsa yoklama kaçağı sayılırlar. Bedelli askerlik yapmak için herhangi bir sağlık sorunu olmadığı kanıtlanan herkes başvuru yapabilme hakkına sahiptir.

Öncelikle gerekli olan peşinatı ödedikten sonra kurada ismi çıkanlar belirlenen teslim süresi gelene kadar birliğe teslim olmak zorundadır. Eğitim süreleri farklı olan kişiler sınırları belirlenmiş yaşa gelene kadar diledikleri zaman başvuru yapabilirler.

Yoklama kaçağı olarak görünürlerse bedelli askerlik yapma hakkını kaybederler ve askeriyenin belirlediği birliklerde askerlik görevini yerine getirirler. Peşinatı e-devlet üzerinden de ödeyebilirler. Her sene farklı bir ücret üzerinden alımlar gerçekleştirilebilir. Çoğu kişi peşinat parasını ödeyebilmek için bankadan kredi çekme yoluna başvururlar. Bu şekilde taksitle ödeme imkanına sahip olmuş olarak bedelli askerlik yaparlar.