Askerlik Çürük Raporu İşe Girmeye Engel mi?

Askerlik çürük raporu işe girmeye engel mi konusu birçok insan tarafından merak edilir. Memurluk yapanlar ya da yapmak isteyenler için ya da sigortalı bir işte çalışmayı etkileyip etkilemeyeceği merak konusudur.

İş bulamama korkusu nedeniyle engelli kişiler çürük raporu almaları gerekmesine rağmen raporu almak istemeyebilir. Fakat rapor almamaları onlar için ileride tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Askerliğe gitmeye engel olarak alınan çürük raporları normal hayatı etkilemeyecek durumlardan dolayı olabilir.

Örneğin kalp bölgesinde bir sorun olması, uzuv kayıpları gibi durumlar kişilerin sigortalı bir işte çalışmalarına karşı engel teşkil etmezler. Çürük raporunun alınmasının sebebi hepatit gibi ciddi bir hastalıksa bu iş hayatını da etkileyebilir.

Psikolojik sorunlar nedeniyle alınan çürük raporları da normal hayatı etkileyebilen durumlardır.

Engelli bireyler memur olabildikleri için çürük raporu alan bir kişinin çalışma hayatına engel teşkil etmesi çok sık rastlanan bir durum değildir. Hareketli bir iş değil de masa başı memurluk gibi işler daha iyi olur.

askerlik curuk raporu ise girmeye engel
askerlik curuk raporu ise girmeye engel

Askerlik Çürük Raporu Şartları

Kişinin askerlik yapmasına engel olacak şekilde bir engeli, rahatsızlığı ya da psikolojik rahatsızlığı varsa çürük raporu alarak askerlikten muaf olur. Bu durum sonraki hayatını çok fazla etkilemez.

Psikolojik sorunun ne olduğuna bağlı olarak kişi tedavi sürecinden sonra da normal hayatına devam edebilir. Uzuv kayıpları gibi durumlarda masa başı memurluk yapabilirler. Hareketli ve tehlikeli iş kollarında değil de daha sakin ve az hareketli iş bularak normal yaşamlarını sürdürebilirler.

Askerden çürük rapor alınması bazılarının söylediği gibi utanılacak bir durum değil sağlık açısından doğru bir durumdur. Kişinin belirli rahatsızlıklarından dolayı alınan rapor sonrasında olumsuz olaylar yaşanmasına engel olur. Kalp bölgesinde sorun olan ve hareketleri çok fazla kaldıramayan bir kişi askere giderse hayati durumu tehlikede olabilir ve bu kişinin çürük raporu almamış olması da askeriyenin sorumluluğunda olur.

  Usta Birliği İle Acemi Birliği Arasındaki Farklar

Askerden muaf eden çürük raporları çok büyük bir rahatsızlık olmadıkça kişinin normal yaşamını çok fazla etkilemez ev çalıştığı işe olumsuz bir durum yaşatmaz.

  • İsimsiz diyor ki:

   Valla kardeşim bu yıl askerde bana psikiyatriden (f43.2 uyum bozuklukları) çürük verdiler sistemde aşağıda kimliği yazılan yükümlü askerlikten muaf tutulmuştur yazıyor okadar. Psikiyatri yazısı falan görmedim

 1. Yousef diyor ki:

  İyi günler şu an askerdeyim 1.5 aydır .Ben burda hiç iyi değilim hiç bi şekilde uyuyamıyorum psikolojim bozulmuş durumda hava değişimi alıp kendi memleketimde doktorlara başvurarak çürük alabilir miyim

  • Cihan diyor ki:

   3 kere 1 er ay hava değişimi aldın mı kardeşim 90 günü tamamladınmı seni gören doktor kaanatini kağıda yazar sağlık kuruluna sevk eder sağlık kurulu sana gün verir gel sonucun açıklanacak der zaten yüzde 99 verir psikoloji sebeplerdense seni orda tutmazlar sağlam dayanıklı birisiysen dışarıdaki sivil hayatini etkilemez

 2. İsimsiz diyor ki:

  Valla kardeşim bu yıl askerde bana psikiyatriden (f43.2 uyum bozuklukları) çürük verdiler sistemde aşağıda kimliği yazılan yükümlü askerlikten muaf tutulmuştur yazıyor okadar. Psikiyatri yazısı falan görmedim

 3. Burak diyor ki:

  Ben fmf hastasıyım yani ailevi Akdeniz ateşi bu hastalıktan dolayı askerlikten muaf raporu veriyorlar ve ben beden eğitimi öğretmenliği mezunuyum şimdi sınava hazırlanıyorum bu haftalık ya da askerlikten muaf raporu benim atanmama engel olur mu acaba yardımcı olabilir misiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Bize Yazın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?