Askerlik 21 yaşına gelen her Türk erkek vatandaşı için zorunludur. Bu yaşa gelen erkekler belli şartlara göre askerliklerini erteleyebilirler ya da askerlikten muaf olabilirler.  Ne kadar çok isteseniz de bazı göz kusurlarınız askerliği yapmanıza engel olabilir.  Göz kusurlarından bazıları askerliği doğasını etkilemesi ve psikolojik baskı oluşturabilecek bir etmen olması sebebiyle askerlikten muaf olmasını sağlar.

Askerlik göz muafiyeti şartları 2020 yılında da ilgili kanunla belirlenmiştir. 7179 Sayılı Askere Alma Kanununda göz kusurlarından hangilerinin askere almaya engel olduğuna yönelik sizlere detaylı bir değerlendirme yapacağız. Bu durumlara göre askere gitmeniz gerekmiyor.

Askerlik Göz Muafiyeti Şartları Nelerdir?

Askerlikte uygulanan Sağlık Yeteneği Yönetmeliği kapsamında göz hastalıkları kısmında göz kusuruna göre hangi adayların askerlikten muaf olacağı detaylı olarak açıklanmaktadır. Askerlik göz muafiyeti şartları 2020 yılı için şu şekildedir;

  • Bir tane ya da iki gözünüzde 7 dereceye kadar miyop ya da hipermetrop olması durumunda askerlikten muaf olursunuz. Daha düşük dereceler askerlik için uygundur.
  • Bir ya da iki gözünüzde 7 dereceden yüksek bir astigmat olması durumunda askerlik yapamazsınız. Ayrıca iki gözünüz arasında 7 derece üzerinde bir fark olması durumunda da askerlik yapamazsınız.
  • Gözlerinizde birden sferik eş değer 6 dereceden yüksek miyopluk farkı, sferik eş değer 4 dereceden fazla hipermetropluk ya da astigmat varsa askerlik yapamazsınız.
  • İki gözünüzde de miyop, hipermetrop, astigmat gibi bozuklukların toplamı 14 dereceden fazla olması durumunda askerlikten muaf tutulabilirsiniz.
  • Görme derecenizin önemi olmaksızın her iki gözünüzdeki refraksiyon değerinin sferik es değerleri farkı 11 diyoptriyi aşacak miyopi, hipermetropi ve astigmatizmalar olması durumunda askerlikten muafsınız. Bir gözünüz tam görse de diğeri 11 derece üzerinde olursa askerlik yapamazsınız.

Göz Muafiyeti İçin Gözlük Numarası Kaç Olmalı?

  Yeni Bedelli Askerlik Ücreti ve Başvuruların Başlayacağı Tarih

Askerlikte göz muafiyeti için gerekli olan bozulma iki gözdeki görme kaybının 14 dereceyi geçmesi ya da bir gözünüzdeki kaybın diğer gözünüzdeki görme kaybından çok farklı olması durumunda askerlikten muaf olabilirsiniz.

İki gözünüzdeki toplam bozukluk derecesi 14 dereceden fazlaysa askerlik yapamazsınız. Göz derecelerinizin toplam değeri 14 derece olduğunda askerlik yapmaya uygun olduğunuza dair rapor alabilirsiniz. Ancak bu durumda askerliğinizi komando olarak yapamazsınız.

Göz dereceniz hesaplanırken sağ göz ve sol gözdeki miyop ve hipermetrop derecesi direkt toplanır. Bu derecelere astigmat derecesinin yarısı eklenir.  Bu üç derecenin toplamı toplam göz derecenizi verir.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Askerlik Tecil Ettirme Yolları - 2020 Şartları başlıklı makalemizde askerlik tecil ettirme 2020, askerlik tecil ettirme şartları ve askerlik tecil ettirme yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir