2015 yılı itibariyle askeri birliklerde mobil cihaz kullanımı yasağı ortadan kalkmıştır. Yasak olduğunda bu kurala uymayan kişilerde birer disiplin soruşturması başlatılmaktaydı. Bu cezaya nazaran da askerlik süreleri 21 gün ve üzeri kadar değişebiliyordu. Ancak bu durum 2015’ten sonra tamamen değişerek, Genelkurmay Başkanlığının yeni sistemi ile artık askeri kışlası içinde mobil cihazlar kullanılabilir hale gelmiştir.

Askerde Telefon Kullanmak Serbest mi?

Günümüzde artık mobil cihazların kullanımı, belli başlı kurallara uymak kaidesiyle serbest olmaktadır. Öncelikle mobil cihazınızı askeri birliğinde kullanabilmek için, Turkcell operatörüne ait, Askercell hattınızın olması gerekmektedir. Böylece hattınızı ücretsiz olarak Askercell’e taşıyabilirsiniz. Hatta herhangi bir Turkcell bayisi ile hattınızı kolaylıkla Askercell’e çevirebilirsiniz. Askercell hattı için başvurusu yaparken, 5 mobil ve 2 adet de sabit olmak üzere 7 numara belirlemelisiniz. Bunun sebebi, sadece belirlediğiniz numaraları arayabilir ve mesaj atabilirsiniz Böylece Askercell hattınızı hem birlik içinde hem de usta birliğinde rahatlıkla mobil cihazlarınız da kullanabilirsiniz.

Askercell Kullanırken Başkaları Beni Arayabilir mi?

Bunun için yapılan düzenleme ve güncellemelerle yalnızca aramalar size aittir. Yani aile içinde herhangi bir birey veya numaranızı bilen herhangi birisi sizi kesinlikle arayamaz. Bu hizmetten faydalanabilmek için öncelikle hattınıza bir paket tanımlamanız gerekmektedir. Yani Askercell hattına özel olarak ikili veya 1000 adet şeklinde SMS paketleri tanımlayabilirsiniz. Bunun için İnternet kullanımı olan bir paket almış olsanız dahi, Askercell hattınız bu özelliği kapatacaktır.

Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi 7 numara dışında herhangi bir numaraya asla mesaj gönderemezsiniz. Mesajınız girmiş olsa dahi asla karşı tarafa ulaşmaz ve ayrıca gönderim ücreti olarak sizden bakiye düşer.

Askercell’den Başka Bir Hat Kullanabilir miyim?

Askercell hattınızı kullanıyorken başka bir hat kullandığınız tespit edilirse, bu sefer tamamen mobil cihaz kullanma hakkınızı yitirebilirsiniz. Bunun için mutlaka hattınızdan emin olmalısınız. Bu sistemi öğrenmenin basit bir yöntemi bulunmaktadır. Yıldız 199 ve # tuşuna tıklamanız ile Askercell hattınıza sahip olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Böylece ceza almaktan da kurtulabilirsiniz.

  Askerdeki RDM ve PDRM nedir?

 

Askerde Akıllı Telefon Kullanabilir miyim?

Genel olarak kışla içerisinde akıllı mobil cihazların kullanımına izin verilmemektedir. Ayrıca bunun için herhangi bir veri transferi de gerçekleştiremezsiniz.

Yani askeri birliklerde kullanabileceğiniz telefonların özellikleri şu şekilde olmalıdır;

  • Mobil cihazın asla İnternet özelliği olmamalıdır.
  • Herhangi müzik veya film tarzı özellikleri olmamalıdır.
  • Video veya kamera özelliği olmamalıdır.

Kısaca belirtmek gerekirse, adeta eski tip model mobil cihazlar gibi olmalıdır. Yani sadece arama ve mesajlaşmayı desteklemelidir.

Askerde illegal bir şekilde akıllı telefon kullanan erler.

Askerde Cep Telefonu Kullanma Şartları Nelerdir?

Herhangi bir ortam içinde asla telefonunuz göze batar şekilde kullanmamalısınız. Genel olarak yatakhane de cihazları kullanmak daha yararlı olacaktır. Boş olduğunuz zamanlarda da mesajlaşmamaya gayret edin. Böylece size verilen bu lüksü gayet güzel bir şekilde değerlendirmiş olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Güvenilir ve Uygun: Asker Malzemesi Satan Yerler (İstanbul) başlıklı makalemizde asker malzemesi satan yerler, asker malzemesi satan yerler eminönü ve asker malzemesi satan yerler istanbul hakkında bilgiler verilmektedir.

Askerde Telefon Cezası: Askerde Telefon Serbest mi?” te bir düşünce

  1. Tansu diyor ki:

    Eşim Kıbrıs ta askerlik yapıyor dün komutanlar arama yaparak akıllı telefonunu yakaladılar bunun üzerine tutanak tutulmuş ve savunma isteniyor. Savunması nasıl olmalı eşimin. Bu arada biri 4 yaşında diğeri 2 aylık 2 çocuğumuz var eşim askerdeyken doğum yaptım şuan eşimin 2 ay ı kaldı teskeresine askerliğinin uzatılması söz konusu olur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir